Wydanie nr 330/2024, Poniedziałek 25.11.2024
imieniny: pokaż (4 imiona)Erazm, Katarzyna, Tęgomir, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl

Innowacyjny projekt starogardzkich uczniów. Chcą zainstalować w mieście solarny PODpunkt.

  • Wydanie nr 330/2024
  • 10 lutego 2022, 13:11
  • pomorskie.eu
  • Wiadomości
Innowacyjny projekt starogardzkich uczniów. Chcą zainstalować w mieście… fot. pomorskie.eu
Rozładował ci się telefon, a musisz pilnie zadzwonić albo kupić bilet? Już niedługo w Starogardzie Gdańskim nie będzie z tym problemu. Dwaj licealiści pracują nad projektem zainstalowania miejskiej stacji solarnej do ładowania urządzeń mobilnych. Stanie ona na rynku. Projekt realizowany jest w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii.

 

Olimpijczycy z Kociewia.

Inicjatywa, której podjęli się dwaj uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego w Starogardzie Gdańskim ma na celu zwiększenie świadomości lokalnej społeczności na tematy związane z odnawialnymi źródłami energii.

- „Szukaliśmy pomysłu na projekt. Chcieliśmy, żeby to było coś innowacyjnego, coś, co wprowadzi trochę świeżości” – mówi Antoni Rogowski, jeden z pomysłodawców projektu, a także stypendysta marszałka województwa pomorskiego 2018.

Innowacyjny projekt, który zakłada budowę solarnego punktu ładowania urządzeń mobilnych realizowany jest w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Pomorza. To unikalna w Polsce inicjatywa, która ma na celu rozwijanie świadomości ekologicznej.

 

 

POD w Starogardzie.

Młodzi mieszkańcy Starogardu Gdańskiego chcą, aby PODpunkt stanął na rynku.

- „To będzie solarna stacja ładowania smartfonów i innych urządzeń mobilnych” – wyjaśnia Maksym Domkowski, drugi członek zespołu projektowego. – „Smartfony są nieodłącznym towarzyszem naszego życia. Służą nam praktycznie na każdym kroku. Każdemu chyba zdarzyła się sytuacja, że miał rozładowany telefon, a musiał zadzwonić, czy choćby kupić bilet. Dzięki PODpunktowi nie trzeba będzie obawiać się braku energii w urządzeniu”.

 

Stacja ma stanąć w miejscu powszechnie uczęszczanym.

- „Niestety w wielu polskich miastach nie stawia się na infrastrukturę umożliwiającą korzystanie z zielonej energii” – dodaje Maksym. 

Co istotne, dzięki pozyskiwaniu energii z paneli słonecznych ładowanie będzie bezpłatne. W realizację projektu uczniowie wkładają własne siły i środki, ale ponieważ koszty są bardzo wysokie, liczą na pomoc sponsorów.

 

 

Eko-edukacja.

Uczniowie z Kociewia w swoim projekcie chcą nie tylko zainstalować solarną ładowarkę, ale również planują akcję edukacyjną. Mają to być prelekcje dla uczniów szkół średnich.

- „Chcemy przybliżyć rówieśnikom zagadnienia związane z energią wiatrową czy solarną” – podkreśla Domkowski.

Dzięki temu chcą również zwrócić uwagę na to, jak ważne jest dbanie o otaczające środowisko.


 

 

 

Źródło: pomorskie.eu

Na zdjęciu: Antoni Rogowski i Maksym Domkowski 

pomorskie.eu
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.