Od jakiegoś czasu z niepokojem można obserwować w Polsce stały wzrost zakażeń na COVID-19. Jednak jeśli chodzi o średnią dzienną liczbę zachorowań na 100 tys. mieszkańców, najgorzej sytuacja wygląda w województwie warmińsko-mazurskim i pomorskim. Na Warmii i Mazurach średnia ta wynosi 57,4, na Pomorzu zaś – 44,6, a dalsza dynamika zachorowań jest niekorzystna. W związku z tym rząd podjął decyzję o wprowadzeniu w tych regionach szczególnych zasad bezpieczeństwa.
Nowe obowiązujące zasady od 13 do 20 marca br.
Dotychczasowe zasady bezpieczeństwa w województwie warmińsko-mazurskim będą obowiązywały do 12 marca br. Od 13 marca br. do Warmii i Mazur dołącza także Pomorze – tutaj również zaczną obowiązywać ostrzejsze zasady sanitarne.
W województwie warmińsko-mazurskim dotychczas klasy I-III szkoły podstawowej pobierały naukę wyłącznie zdalnie. Od poniedziałku, 15 marca br. w województwie pomorskim i warmińsko-mazurskim będą one mogły funkcjonować w trybie mieszanym, czyli hybrydowym. Część uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie. Dyrektorzy szkół podejmą decyzję, w jakim zakresie uczniowie najmłodszych klas powrócą do nauki stacjonarnej.
Oprócz tego swoją działalność muszą zawiesić:
1. baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
2. sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
3. hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
4. galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
5. teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
6. kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
7. stoki narciarskie;
8. kluby fitness i siłownie;
9. obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).
Bądź odpowiedzialny – stosuj zasadę DDMA+W.
Skuteczna walka z koronawirusem to przede wszystkim przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa - DDMA+W, czyli - dystans, dezynfekcja, maseczka, aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe oraz wietrzenie.
Utrzymywanie dystansu społecznego minimum 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych.
Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe. Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Źródło: gov.pl
Super artykuł. Bardzo rzetelny sama prawda od razu widać że redaktor jest bardzo merytoryczny .proszę więcej takich artykułów
Ale obłęd przecież ten cyrk sie nigdy nie skończy...............
będziemy musieli się nauczyć z tym żyć