Wydanie nr 186/2022, Wtorek 5.07.2022
imieniny: pokaż (10 imion)Zoe, Marta, Wilhelm, Trofima, Antoni, Przybywoj, Bartłomiej, Jakub, Filomena, Karolina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl

Powiat sztumski. XVI Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim.

W najbliższy weekend gratka dla miłośników muzyki klasycznej. W Waplewie Wielkim odbędą się XVI Pomorskie Dni Chopinowskie.

W piątek i sobotę, 17 i 18 czerwca br. w Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim odbędą się XVI Pomorskie Dni Chopinowskie.

W piątek o godz. 17.00 rozpocznie się recital fortepianowy Karola Radziwonowicza, a w sobotę o tej samej porze recital gitarowy Mateusza Kowalskiego. Wstęp wolny.

 

Karol Radziwonowicz to wybitny pianista, wykształcony w Polsce i USA. Koncertował z wieloma znanymi orkiestrami symfonicznymi, współpracując ze światowej sławy dyrygentami. Brał udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. w Paryżu, Moskwie, Warszawie, Dusznikach Zdroju, Quebecu, Pradze, San Francisco, Berlinie, Salzburgu i Tokio.

Jest jedynym na świecie pianistą, którego nagrania – utworów Fryderyka Chopina – znalazły się na stacji orbitalnej w kosmosie. Odtwarzano je podczas misji kosmicznej „Endeavour” w dwusetną rocznicę urodzin naszego genialnego kompozytora. Film z nagraniami pianisty, dokumentujący to wydarzenie, otrzymał nagrodę Grand Prix oraz statuetkę „Złotego Anioła” na Międzynarodowym Festiwalu filmów dokumentalnych w Monaco w 2012 r.

Pianista zajmuje się również działalnością pedagogiczną, od 30 lat zapraszany jest przez różne uczelnie do prowadzenia klas mistrzowskich zarówno w kraju, jak i za granicą. Jest jurorem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, a także wykładowcą klas fortepianu. W dowód uznania jego działalności pedagogicznej został wybrany prezesem polskiego oddziału stowarzyszenia EPTA (European Piano Teachers Association). Jest także prezesem Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Polskiej im. I. J. Paderewskiego oraz wiceprezesem Towarzystwa im Fryderyka Chopina w Warszawie.

 

Mateusz Kowalski to jeden z najwybitniejszych gitarzystów młodego pokolenia. Według Classical Guitar Magazine jest muzykiem „spektakularnym”, który rozległy repertuar – od renesansu do współczesności – wykonuje z niezwykłym znawstwem i wyczuciem stylu. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku siedmiu lat. Ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Ryszarda Bałauszko otrzymując medal Magna cum Laude. Swoje umiejętności doskonalił podczas licznych kursów mistrzowskich pod kierunkiem wybitnych muzyków takich jak Sergio Assad, Oscar Ghiglia czy Alvaro Pierri. Koncertował m.in. w Nowym Jorku, Los Angeles, Paryżu, Budapeszcie, Londynie. W 2019 roku wykonał słynne Concierto de Aranjuez z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Jest zwycięzcą prestiżowych konkursów w Antony (Paryż) i 2nd EuroStrings International Competition (Londyn). W 2019 roku ukazała się debiutancka płyta artysty wydana przez firmę CD Accord z utworami Bacha, Giulianiego, Tárregi, Barriosa, Piazzolli, Ponce’a oraz Assad’a i Schuberta. Na początku roku 2021 miała miejsce premiera jego drugiej płyty Polish Romantic Guitar – nagrania są efektem współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina.

Od października 2019 jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Artysta koncertuje na instrumentach wykonanych przez słynnych mistrzów lutnictwa, takich jak Masaki Sakurai, Karl-Heinz Roemmich i Hanson Yao.

 

 

 

 

Informacja: Starostwo Powiatowe w Sztumie

Starostwo Powiatowe w Sztumie
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.