Wydanie nr 343/2023, Sobota 9.12.2023
imieniny: pokaż (7 imion)Wielisława, Leokadia, Waleria, Joachim, Delfina, Wiesław, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl

Powiat sztumski. Śmierć w płomieniach – jedna osoba zginęła w pożarze budynku w Cygusach.

Powiat sztumski. Śmierć w płomieniach – jedna osoba zginęła w pożarze… fot. OSP Szropy
Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło w niedzielny poranek w miejscowości Cygusy gm. Sztum. W zabytkowym dworku, w którym mieszkało 27 osób, wybuchł pożar. Mieszkańców ewakuowano, jednak po opanowaniu pożaru ratownicy znaleźli w jednym z pomieszczeń ciało mężczyzny.

W niedzielę, 12 listopada o godz. 07:08 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sztumie otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku wielorodzinnego w miejscowości Cygusy. Na miejsce zadysponowano zastępy z JRG Sztum, OSP Mikołajki Pomorskie, OSP Postolin, OSP Stary Targ, OSP Szropy, OSP Bukowo, OSP Biała Góra, drabinę z KP PSP w Malborku oraz Zespół Ratownictwa Medycznego, policję i pogotowie energetyczne. Łącznie 16 zastępów straży pożarnej.

Z informacji KP PSP w Sztumie wynika, że do pożaru doszło w jednym z mieszkań znajdujących się na pierwszym piętrze. Pożarem objęte było poddasze i klatka schodowa, co uniemożliwiało strażakom w dotarciu na wyższe kondygnacje.

- „Na miejsce natychmiast zostali skierowani sztumscy policjanci, którzy ze względu na zagrożenie zdrowia i życia, pomogli strażakom ewakuować znajdujących się w budynku wszystkich pozostałych mieszkańców. Po zabezpieczeniu miejsca, wewnątrz jednego z pomieszczeń ujawniono ciało mężczyzny. Policjanci ustalili, że to 56-letni mieszkaniec Cygus” - informuje asp. szt. Karolina Kosmowska, oficer prasowy KPP w Sztumie. - „Prowadzone w sprawie postępowanie pozwoli ustalić jakie były przyczyny tego tragicznego zdarzenia”.

Na miejscu zdarzenia był również starosta sztumski Leszek Sarnowski, który jest w kontakcie z nadzorem budowlanym. Po zakończeniu akcji gaśniczej, nadzór będzie oceniał stan bezpieczeństwa obiektu. Dopiero po tych czynnościach policja przystąpi do dalszych czynności wyjaśniających zdarzenie.

Policja przypomina, że w okresie jesienno-zimowym częstą przyczyną pożaru jest zaprószenie ognia przez nieprawidłowe obchodzeniem się z ogniem lub nieprawidłowym rozpalaniem ognia w piecach. Pamiętajmy o zachowaniu środków ostrożności, aby nie doprowadzić do powstania pożaru: 

- Rozpalajmy ogień w piecu zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi obsługi posiadanego przez ciebie pieca;
- Nie gromadźmy wokół pieca papierów, szklanych butelek czy materiałów łatwopalnych,
- Nie używajmy do rozpalania łatwopalnych cieczy czy innych podpałek;
- Na piecu i w jego sąsiedztwie nie suszmy żadnych ubrań i materiałów;
- Nie pozostawiajmy palącego się pieca bez nadzoru.

 

Zdjęcia: OSP Szropy, KPP Sztum, Starostwo Powiatowe w Sztumie

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.