Wydanie nr 343/2023, Sobota 9.12.2023
imieniny: pokaż (7 imion)Wielisława, Leokadia, Waleria, Joachim, Delfina, Wiesław, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl

Nowy odbiornik telewizyjny lub radiowy trzeba zarejestrować – inaczej zapłacimy wysoką karę.

Nowy odbiornik telewizyjny lub radiowy trzeba zarejestrować – inaczej… fot. zdjęcie poglądowe
Mamy 14 dni na rejestrację nowego telewizora lub radia. Jeżeli kontrolerzy odkryją w naszym domu niezarejestrowany odbiornik, możemy zapłacić nawet 819 zł kary. Jest to następstwo obowiązku opłaty abonamentu RTV.

O obowiązku rejestracji nowych odbiorników przeczytamy w dzienniku „Super Express” . Z tekstu wynika, że należy każdy nowy telewizor lub radio zarejestrować w placówce Poczty Polskiej lub na stronie internetowej. Mamy na to 14 dni. Po zarejestrowaniu odbiornika otrzymamy indywidualny numer identyfikacyjny użytkownika, a także numer rachunku bankowego. Będzie to dowód potwierdzający rejestrację.

Jeżeli nie zarejestrujemy nowego odbiornika, możemy spodziewać się nałożenia kilkuset złotowej kary. Przypomina o tym „Rzeczpospolita”, która wskazuje, że Poczta Polska bez zapowiedzi może wysłać do naszych domów lub firm kontrolerów na mocy ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych.

- „Nie są to jednak listonosze, lecz specjalnie uprawnieni pracownicy. Mają obowiązek przedstawić cel wizyty, okazać kontrolowanemu upoważnienie do wykonywania czynności kontrolnych w zakresie obowiązku rejestracji odbiorników RTV i uiszczania opłat abonamentowych za ich używanie, legitymację służbową, a na żądanie kontrolowanego - również dowód osobisty” - czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Jednak nie mamy obowiązku wpuszczenia kontrolera do domu, zatem „nie grożą nam żadne konsekwencje z tytułu zamknięcia drzwi”. Ale jak kontrolera wpuścimy do domu i ten stwierdzi, że nie mamy zarejestrowanego odbiornika, wówczas możemy dostać karę w wysokości 819 zł za telewizor i 261 zł za radio. Dlaczego aż tyle? Super Express wyjaśnia, że jest to „trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika”.

Ile trzeba zapłacić za abonament RTV w 2023 r.?

Opłata za 1 miesiąc za radioodbiornik wynosi 8,70 zł miesięcznie. Opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 27,30 zł miesięcznie.

Całkowite zwolnienie z opłat abonamentowych dotyczy osób które: ukończyły 75 rok życia, ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia; zaliczonych do I grupy inwalidzkiej oraz weteranów będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi.

 

 

 

 

Źródło: money.pl, gov.pl


 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Telewizor
Telewizor 24.02.2023, 11:48
Chory system. Nie ogladam TVP, jedynie Netflixa. Czemu mam płacić za coś czego nie oglądam? Ta ustawa była na kolanie pisana chyba w latach '90...
IUY
IUY 24.02.2023, 18:13 (odpowiedź do Telewizor)
to jest podatek PISu od posiadania a nie oglądania
Ewa
Ewa 24.02.2023, 05:17
To telewizory są rejestrowane? Po co? Czy urzędnicy nie musza płacić? Ja myślałam, że to utrzymują z reklam, ja oglądam wszystkie reklamy, oglądam modlitwy ojca z Torunia.
kotekMk
kotekMk 23.02.2023, 22:58
skoro podatek drogowy jest w paliwie, to czemu podatek telewizyjny nie jest w abonamentach od orange, malbroskich światłowodów i innych podobnych?
nie mam nic przeciwko (w teroii) ale to kolejna opłata o której mam pamiętać.... poza tym jak chcą kasy za tą propagandę państwową niech sobie wprowadzą kodowanie sygnału... kto zapłaci ten ma... nie zapłacę bo nie chcę tego.
Koń polski
Koń polski 23.02.2023, 13:31
Bardziej idiotycznego tytułu nie czytałem. Wynika z tego bezmyślnego przedruku, że jak wymienię stary telewizor na nowy to szybciutko muszę go zarejestrować. Koń by się uśmiał.