Obóz dla Mierzei Wiślanej powstał kilka dni temu, został powołany przez osoby z Trójmiasta i Pomorza, aby pomóc w nagłośnieniu sytuacji i zaprotestować przeciwko dewastacji Mierzei Wiślanej. Protest wywołał niemałe poruszenie wśród służb pilnujących obszaru inwestycji. Z powietrza obserwuje ludzi samolot, a z morza kuter straży granicznej. Osoby poruszające się pieszo drogą publiczną są zatrzymywane przez policję i legitymowane natomiast pracownicy ochrony zachowują się agresywnie w stosunku do osób przechodzących tamtędy pieszo i zabraniają im zatrzymywania się w okolicy inwestycji.
Teren budowy jest chroniony niczym twierdza. Ilość i różnorodność ochraniających go służb poraża. Mnóstwo radiowozów policyjnych i funkcjonariuszy pilnujących ogrodzonego terenu wycinki, rozstawionych co kilkanaście metrów, straż leśna, straż pożarna, straż graniczna na quadach. Do tego mnóstwo ochroniarzy z prywatnej firmy Ekotrade. Na samym terenie budowy tysiące wyciętych drzew, koparki, traktory, quady, samochody terenowe. Oficjalnie wycinka zakończyła się, ale ogrodzony jest nadal spory obszar niewyciętego i bardzo pilnowanego lasu, a tabliczki informują o zakazie wstępu ze względu na cięcia do końca lutego 2020r.
Przypomnijmy:
Mierzeja Wiślana oraz Zalew Wiślany są chronione prawem unijnym jako obszary Natura 2000, oraz prawem krajowym jako Park Krajobrazowy Mierzei Wiślanej i Rezerwat Przyrody Zatoka Elbląska. Przekop przez mierzeję i kanał żeglugowy wykopany na dnie Zalewu Wiślanego zniszczy nieodwracalnie tarliska milionów śledzi i szlak migracyjny troci i węgorzy, chronione siedliska wydmy szarej, spowoduje naruszenie pokładów dennych, co będzie miało negatywny wpływ na turystykę, żeby wymienić tylko niektóre zagrożenia. Planowany zwrot kosztów inwestycji nastąpi za 450 lat.
Obóz dla Mierzei Wiślanej zaprasza na Mierzeję. Planowane są demonstracje, pikiety, wydarzenia kulturalne, spotkania, wspólne aktywności.
Przed nami w piątek demonstracja w Gdańsku (o 19:00 pod Fontanną Neptuna), a potem pierwszy weekend pełen atrakcji!
Program (może ulec zmianie):
Przyrodniczy spacer rodzinny
godziny: 12:00-14:00
"Ssaki Bałtyku"
miejsce spotkania: Krynica Morska, wejście 24, od ulicy Przyjaźni, (wejście koło Aquaparku)
prowadzenie: Jan Wilkanowski, przewodnik turystyczny, nauczyciel biologii
Zapraszamy! Ilość miejsc ograniczona, prosimy zapisywać się mailowo: obozdlamierzei@protonmail.com
Czysta Mierzeja-wspólne zbieranie śmieci w lesie.
Godziny: 15:00 -17:00
miejsce spotkania: TBC- Szczegóły wkrótce.
Mierzeja Wiślana i przekop-protesty, argumenty, działania/ spotkanie informacyjne
godziny: 17:30-19:30
miejsce spotkania: Biblioteka Miejska w Krynicy Morskiej, ul. Gdańska 108
20:00-22:00 - Ognisko. Szczegóły wkrótce
NIEDZIELA
Spacer ornitologiczny z dr. Michałem Gocem
godziny 10:00-12:00
Zapraszamy! Ilość miejsc ograniczona, prosimy zapisywać się mailowo: obozdlamierzei@protonmail.com
Morsujemy!
Godziny 12:00-13:30
miejsce spotkania- szczegóły wkrótce!
Biegnijmy razem
godziny 14:00-15:30 - obiegnijmy razem teren wycinki!
Miejsce spotkania: parking przy wycince, przy szosie
16:00 - pikieta "Kocham Mierzeję" - spotkamy się przy wycince, przy miejscu przyszłego kanału-i nagramy wspólnie nasze przesłanie. Każdy i każda będzie mógł wypowiedzieć się w sprawie przekopu i ratowania Mierzei Wiślanej.
Pogonić to dziadostwo !
Co to jest wydma szara? To co robi ta banda to zwykły ekoterroryzm. Argumenty przedstawione w artykule to zlepek bzdur.
ja bym aresztował tych wszystkich rosyjskich agentów