Wydanie nr 36/2025, Środa 5.02.2025
imieniny: pokaż (16 imion)Saba, Agata, Lubodrog, Awit, Awita, Adelajda, Albwin, Dobiemir, Elpin, Indracht, Izydor, Jakub, Modest, Przybygniew, Strzeżysława, Rodomił
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl

Zagrożenie terrorystyczne i pożar na zamku w Malborku – ćwiczenia służb ratowniczych.

  • 7 listopada 2024, godz. 14:37
  • ilość zdjęć: 90
Co roku na terenie Muzeum Zamkowego w Malborku odbywają się ćwiczenia z udziałem wszystkich służb ratowniczych z naszego powiatu, które za każdym razem przewidują inny scenariusz. W tym roku zakładał on m. in. pożar, ewakuację turystów i pracowników oraz podejrzenie podłożenia ładunku wybuchowego.

W środę, 6 listopada po godz. 10:00 dyrekcja Muzeum Zamkowego w Malborku otrzymała informację, że na skutek bombardowania na Zamku Średnim doszło do pożaru strychów nad Infirmerią. Podjęto szybko decyzję o przeprowadzeniu natychmiastowej ewakuacji pracowników i osób przebywających na terenie Muzeum. Wszyscy udali się na teren zielony do fosy południowej. Łącznie ewakuowano 560 osób. Pracownik ochrony chciał sam ugasić pożar, jednak został ranny, a sześć innych osób lekko poszkodowanych. Na miejsce zdarzenia wezwano służby ratownicze z naszego powiatu.
Tak rozpoczęły się kolejne ćwiczenia przeprowadzone na terenie Muzeum Zamkowego w Malborku, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pracowników i osób zwiedzających malborski zamek.
Scenariusz ćwiczeń zakładał również ewakuację mienia i zabezpieczenie najcenniejszych zbiorów. Równocześnie na Przedzamczu, gdzie początkowo miał być punkt zbiórki ewakuowanych osób, został znaleziony niebezpieczny przedmiot – podejrzewano ładunek wybuchowy. Tym wątkiem zajęli się funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Malborku. Okazało się, że w zawiniętym worku schowana była broń. Na miejsce wezwana została grupa procesowa wraz z technikiem kryminalistyki - wykonali oględziny i zabezpieczyli broń. Z kolei zadaniem kryminalnych było podjęcie działań mających na celu ustalenie osoby, która pozostawiła tę broń.
W ćwiczeniach udział wzięli pracownicy Muzeum Zamkowego, młodzież z malborskich szkół oraz turyści, a także 14. zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP Kończewice, OSK Miłoradz, OSP Stogi) z powiatu malborskiego oraz Wojskowa Straż Pożarna z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego, Policja, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz żołnierze WOT.
Tego typu ćwiczenia organizowane są cyklicznie. Mają na celu doskonalenie umiejętności i współdziałania służb ratunkowych.
Ćwiczeniom przyglądali się m.in. przedstawiciele kilku muzeów w Polsce, instytucji kulturalnych oraz służb mundurowych z naszego regionu.
O przeprowadzonych ćwiczeniach więcej w materiale wideo opowie dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku dr hab. Janusz Trupinda oraz asp. Tomasz Szałkowski z KP PSP w Malborku.
Tagi

Powiązane artykuły