To wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz regionalnych inicjatyw kulturalnych. Dni Otwarte Żuławskich Zabytków to niepowtarzalna okazja, by zanurzyć się w historię i tradycję jednej z najbardziej unikatowych krain Polski – delty Wisły.
- „Dni Otwarte Żuławskich Zabytków to coś więcej niż tylko festiwal architektury i tego co dawne. To spotkanie z historią, ludźmi i miejscami, które na co dzień milczą za zamkniętymi drzwiami domów podcieniowych, zabytków hydrotechniki, bramami zapomnianych cmentarzy czy czasem kościołów” - podkreślają organizatorzy.
W dniach 28–29 czerwca Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego - Klub Nowodworski otworzy przed uczestnikami drzwi do ponad 40. zabytkowych obiektów. Do udziału włączyli się gospodarze z różnych zakątków Żuław – od Mikoszewa po Krzywe Koło, od Rybiny po Fiszewo. Będzie można zwiedzić m.in. domy podcieniowe w Marynowach, Żelichowie, czy Mikoszewie, zagrodę Schonbaum Chmielove, przeniesiony z Wyszogrodu wiatrak typu paltrak w Mokrym Dworze, zabytkowy cmentarz w Żuławkach, a także niezwykłe wnętrze kościoła w Krzywym Kole, które – jak mówi się wśród lokalnych przewodników – potrafi zatrzymać człowieka w zachwycie. To szansa, by zobaczyć miejsca, które nie są na co dzień dostępne dla turystów, a ich udostępnienie jest możliwe wyłącznie dzięki uprzejmości właścicieli i zarządców.
Organizatorzy podkreślają, że większość tych obiektów nie jest muzeami, dlatego zwiedzający proszeni są o szacunek i stosowanie się do zasad określonych przez gospodarzy danego miejsca.
- „Kiedy organizowaliśmy pierwszą edycję w 2013 roku, otwartych było zaledwie kilka obiektów” – wspomina Marek Opitz, prezes Klubu Nowodworskiego i właściciel domu podcieniowego Mały Holender. – „Większość z nich należała do naszych znajomych lub sympatyków stowarzyszenia. Nie przypuszczaliśmy wtedy, że w ciągu dekady Dni Otwarte staną się wydarzeniem, które przyciąga gości z całej Polski i które współtworzy kilkudziesięciu partnerów z regionu”.
- „W Żuławach fascynuje mnie to, że skarby nie zawsze leżą na głównych szlakach” – mówi Łukasz Kępski, historyk i przewodnik z Muzeum Żuławskiego w Nowym Dworze Gdańskim. – „Czasem wystarczy skręcić z asfaltowej drogi, zatrzymać się w niewielkiej wsi, by odkryć coś, co zupełnie zmienia sposób myślenia o historii regionu. Właśnie te małe odkrycia budują naszą lokalną tożsamość. Żuławy są niesamowite, są inne wszystkich regionów w Polsce. Dni Otwarte Żuławskich Zabytków pokazują, że warto zwiedzać miejsca nieoczywiste. Nie tylko dla urody detalu architektonicznego, zabytkowych wnętrz, ale też po to, by usłyszeć historie, których nigdzie indziej się nie usłyszy. Spotkać wyjątkowych ludzi”.
Jednym z wydarzeń specjalnych będzie spotkanie wokół najnowszej publikacji związanych z legendami pomorskimi, których wydawcą jest Narodowy Instytut Dziedzictwa i Kultury Wsi Polskiej. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 28 czerwca o godz. 18:00 w Muzeum Żuławskim.
Warte uwagi są spacery z przewodnikami m.in. w Tujsku, Fiszewie, czy Jelonkach, które - co prawda nie leżą na samych Żuławach - ale są z nimi związane przez pewien zabytkowy obiekt.
- „Często słyszę od odwiedzających, że po raz pierwszy byli tutaj przypadkiem, z ciekawości, a potem wracają już regularnie. To dla nas największe wyróżnienie. Przez te dwa dni tworzy się coś, czego nie da się zaplanować. To autentyczna wspólnota pamięci i gościnności, z której dawni mieszkańcy naszego regionu słynęli” - podkreśla Anna Krakowska, członkini Klubu Nowodworskiego i współorganizatorka wydarzenia.
Więcej informacji, w tym pełny wykaz udostępnionych obiektów, można uzyskać w siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Kopernika 17 w Nowym Dworze Gdańskim, pod numerem telefonu +48 55 247 57 33 lub mailowo: biuro@klubnowodworski.pl.
Koordynatorami wydarzenia są:
Anna Krakowska – tel. 500 283 592
Łukasz Kępski – tel. 783 491 148
- „Zachęcam, by swoją podróż po Żuławach zacząć od Muzeum Żuławskiego w Nowym Dworze Gdańskim, które mieści się w dawnej serowarni Leonarda Kriega” – dodaje Łukasz Kępski. – „To dobre miejsce na początek. z mapą, przewodnikiem i pierwszymi opowieściami, które później rozwijają się w terenie”.
Dni Otwarte Żuławskich Zabytków to nie tylko lekcja historii, ale także spotkanie z lokalną tożsamością, architekturą i ludźmi, którzy z pasją ją pielęgnują.
Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji!
Lista obiektów w załączniku.
Informacja organizatora