Wydanie nr 52/2025, Piątek 21.02.2025
imieniny: pokaż (3 imiona)Eleonora, Piotr, Gumbert
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl

Krajowa akcja poszukiwawcza

  • Wydanie nr 52/2025
  • 20 lutego 2025, 07:04
  • WARMIŃSKO–MAZURSKI ODDZIAŁ STRAŻY GRANICZNEJ
  • Na sygnale
Udział w zorganizowanej grupie przestępczej, handel narkotykami, oszustwa, kradzieże z włamaniem – to tylko część przestępstw za jakie poszukiwani byli przestępcy objęci krajową akcją poszukiwawczą. Jej celem było również sprawdzenie legalności pobytu cudzoziemców na terenie naszego kraju.

W ogólnopolskiej akcji wymierzonej w osoby ukrywające się przed polskimi organami ścigania wzięli udział funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

Udział w zorganizowanej grupie przestępczej, handel narkotykami, oszustwa, kradzieże z włamaniem – to tylko część przestępstw za jakie poszukiwani byli przestępcy objęci krajową akcją poszukiwawczą. Jej celem było również sprawdzenie legalności pobytu cudzoziemców na terenie naszego kraju.

Akcja, w której udział wzięli funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej oraz policjanci z Warmii i Mazur miała miejsce w naszym regionie. Podczas 2 dniowych działań zatrzymanych zostało 38 osób, w tym 7 obcokrajowców poszukiwanych przez polski wymiar sprawiedliwości.

Ponadto, w trakcie akcji funkcjonariusze z W-MOSG objęli kontrolą 135 cudzoziemców i stwierdzili, że 14 osób przebywało w Polsce nielegalnie. Wobec 11 cudzoziemców wydano decyzje o zobowiązaniu ich do powrotu do swojego kraju. Byli to obywatele: Gruzji, Nepalu, Mołdawii, Ugandy, Kolumbii, Kamerunu i Filipin.

Natomiast wobec 3 cudzoziemców (2 obywateli Indii i Gruzina) wszczęto postępowania zobowiązujące ich do powrotu do kraju pochodzenia.

Szczegóły akcji KGSG

Prawie 1000 funkcjonariuszy Straży Granicznej ze wszystkich oddziałów w Polsce uczestniczyło 13 i 14 lutego w działaniach na terenie całego kraju ukierunkowanych na zwalczanie nielegalnej migracji cudzoziemców. Przeprowadzono ponad 2400 kontroli legalności pobytu obcokrajowców, a w ich efekcie wszczęto prawie 400 postępowań o zobowiązanie cudzoziemców do powrotu.

Akcja prowadzona była w ścisłej współpracy z policjantami. Wśród cudzoziemców objętych kontrolą legalności pobytu największą liczbę stanowili obywatele Ukrainy - ponad 1000, następnie Gruzji i Kolumbii - odpowiednio 264 i 204 osoby. Funkcjonariusze Straży Granicznej sprawdzili także legalność pobytu m.in. cudzoziemców z Nepalu, Filipin, Indii, Bangladeszu, Białorusi, Indonezji i Mołdawii. W następstwie przeprowadzonych sprawdzeń wszczęto postępowania o zobowiązanie do powrotu wobec prawie 180 obywateli Ukrainy oraz blisko 60 cudzoziemców z Gruzji i tylu samo z Kolumbii. Głównym powodem wszczętych postępowań był nielegalny pobyt cudzoziemców, w 3 przypadkach zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa lub ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego (2 ob. Kolumbii, 1 ob. Ukrainy). Najwięcej cudzoziemców skontrolowali funkcjonariusze z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej (667), Karpackiego Oddziału SG (374) i Nadwiślańskiego Oddziału SG (366). Łącznie w ciągu dwóch dni strażnicy graniczni przeprowadzili w całym kraju ponad 2400 kontroli legalności pobytu cudzoziemców.

WARMIŃSKO–MAZURSKI ODDZIAŁ STRAŻY GRANICZNEJ
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.