Wydanie nr 10/2025, Piątek 10.01.2025
imieniny: pokaż (11 imion)Agaton, Danuta, Dobrosław, Jan, Kolumba, Nikanor, Paweł, Wilhelm, Anna, Leonia, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl

Wkrótce 6. rocznica śmierci prezydenta Pawła Adamowicza – program wydarzeń.

Wkrótce 6. rocznica śmierci prezydenta Pawła Adamowicza – program… fot. UM Gdańsk
W dniach 13-14 stycznia Gdańsk uczci 6. rocznicę tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. Przygotowano szereg wydarzeń, które będą okazją do refleksji, wspomnienia jego działalności i wyrażenia sprzeciwu wobec nienawiści.

Szczegółowy plan obchodów przedstawiono podczas konferencji prasowej, która odbyła się 7 stycznia w Europejskim Centrum Solidarności.

- „Trudno uwierzyć, jak szybko mija czas. Nadal wydaje mi się, że to się nie wydarzyło, a jednak od tragicznych wydarzeń na Targu Węglowym minie już 6 lat” – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - „W najbliższy poniedziałek, 13 stycznia, zapraszam o godzinie 19:00 na uroczystość upamiętniającą prezydenta Pawła Adamowicza. Spotkamy się przy tablicy między Katownią a Złotą Bramą, a następnie, przy dźwiękach „The Sound of Silence”, przejdziemy do Bazyliki Mariackiej na modlitwę międzywyznaniową za spokój jego duszy oraz pomyślność naszego miasta”.

We wtorek, 14 stycznia o godz. 18:00 w tej samej bazylice zostanie odprawiona msza święta w intencji śp. Pawła Adamowicza.

- „Zapraszam do wspólnego uczczenia pamięci pana prezydenta. Dziękuję, że co roku Europejskie Centrum Solidarności, ale także Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące imienia Pawła Adamowicza włączają się w te obchody. Pamięć ludzka bywa zawodna, bywa ulotna” – dodaje prezydent Gdańska. - „Myślę, że różne miejsca, które stworzyliśmy, ale także niematerialne dzieła, takie jak ULO, czy także nosząca imię Pawła Adamowicza, Niepubliczna Szkoła Przysposabiającą do Pracy prowadzona przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to  dowody żywej pamięci. W tych szkołach uczą się ludzie biorąc przykład ze swojego patrona. Myślę, że taka pamięć jest najcenniejsza”.

Ogłoszenie laureata Nagrody im. prezydenta Pawła Adamowicza

W poniedziałek, 13 stycznia o godz. 17:00 w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku odbędzie się uroczyste ogłoszenie laureata Nagrody im. Prezydenta Pawła Adamowicza. Wydarzenie to stanowi wyjątkowy moment w obchodach rocznicy śmierci prezydenta, upamiętniając jego wartości i dziedzictwo.

- „Sześć lat to bardzo długi czas, szczególnie trudny dla mnie, dla moich córek, dla mamy Pawła i oczywiście dla jego brata. Ale w tej tragedii, która spotkała nas i gdańszczan, próbujemy znaleźć coś dobrego, stworzyć jakieś dobro i tym dobrem jest właśnie Nagroda imienia prezydenta Pawła Adamowicza. Bardzo cieszy mnie fakt, że już po raz czwarty ta Nagroda jest przyznawana i że staje się ona niezwykle prestiżowym wyróżnieniem dla tych, którzy odważnie i bezkompromisowo zwalczają zło dobrem” – mówiła Magdalena Adamowicz, europosłanka, żona zmarłego prezydenta.

Nagroda jest wyrazem hołdu dla osób i organizacji, które w odważny sposób przeciwdziałają nietolerancji, mowie nienawiści, ksenofobii i uciskowi. Uhonorowani nią promują równość szans, prawa podstawowe oraz integrację społeczną, realizując idee, które były bliskie Pawłowi Adamowiczowi. Nagroda jest wspólną inicjatywą Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia (ICORN), Europejskiego Komitetu Regionów oraz Miasta Gdańska. To nie tylko uhonorowanie wyjątkowych postaci, ale także przypomnienie, jak ważne są solidarność, odwaga i nieustająca walka o prawa człowieka we współczesnym świecie.

W tegorocznej edycji nominowano sześć wybitnych osób i organizacji:

  • Bassam Aramin i Rami Elhanan – przedstawiciele Parents Circle – Families Forum (PCFF), organizacji rodziców z Palestyny i Izraela, którzy stracili dzieci w konflikcie izraelsko-palestyńskim.

  • Alain Chouraqui – prezes Fundacji Pamięci i Edukacji Camp des Milles (Francja), który przekształcił dawny obóz internowania w centrum edukacji i pamięci o Holokauście.

  • Alexei Gorinov – rosyjski samorządowiec i działacz na rzecz praw człowieka, obecnie aresztowany za sprzeciw wobec reżimu rosyjskiego.

  • Kamira – Narodowa Federacja Stowarzyszeń Kobiet Romskich (Hiszpania), promująca włączenie społeczne i walkę z dyskryminacją kobiet romskich.

  • Witalij Kliczko – burmistrz Kijowa, wyróżniony za przywództwo i obronę praw człowieka oraz demokracji w obliczu wojny.

  • Andrij Sadowyj – burmistrz Lwowa, doceniony za działania wspierające ofiary wojny oraz ochronę praw człowieka w czasie rosyjskiej agresji na Ukrainę.

  • - „Bardzo dziękuję wszystkim, którzy angażują się w upamiętnianie mojego męża, prezydenta Pawła Adamowicza. Zapraszam wszystkich, którym Paweł był bliski, którzy go cenią i szanują, do bycia z nami w tych dniach i udziału w uroczystościach” - dodała Magdalena Adamowicz.

Tablica pamiątkowa

Także w poniedziałek, 13 stycznia o godz. 13:00 w ogrodzie zimowym Europejskim Centrum Solidarności zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca zamordowanego prezydenta.

- „Dla Europejskiego Centrum Solidarności rocznica śmierci Pawła Adamowicza to trudny dzień. Nie chcemy, by pamięć o nim była pustym rytuałem. W tym roku uczcimy go cicho, odsłaniając tablicę przypominającą, że to dzięki jego determinacji powstało ECS” – mówił Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności. - „Paweł Adamowicz inspirował nas swoją odwagą i wizją wspólnotowości, wychodząc poza granice kompetencji prezydenta miasta, by działać na rzecz Polski i Europy. Wielu odwiedzających Gdańsk pyta: „Kim był Adamowicz?” Jego historia i dziedzictwo wciąż nas poruszają. Polityka wymaga odwagi i cierpliwości – cech, które uosabiał. Jego działania, jak inicjatywa powołania ECS czy dążenie do wspólnoty europejskiej, pozostają wzorem. Uroczystość odsłonięcia tablicy odbędzie się w poniedziałek, 13 stycznia, w czasie polskiej prezydencji w UE. Adamowicz byłby dumny z tej symbolicznej kontynuacji jego dzieła. Dziękujemy za pamięć i wsparcie dla odważnych liderów”.

Dzień Patrona w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym im. Pawła Adamowicza

We wtorek, 14 stycznia o godz. 10:00 w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym im. Pawła Adamowicza, ulicy Traugutta 92, rozpocznie się uroczysty Dzień Patrona. Wydarzenie upamiętnia inicjatora powstania tej wyjątkowej szkoły i jego zaangażowanie w edukację oraz promowanie wartości dialogu i otwartości.

- „Paweł Adamowicz wierzył, że nowoczesna edukacja jest kluczem do powstania tolerancyjnego, otwartego i mądrego społeczeństwa. By to osiągnąć, w naszej szkole wykorzystujemy różne narzędzia i metody pracy, w tym także debaty oksfordzkie. W dzień patrona naszej szkoły organizujemy dyskusję na temat roli sztucznej inteligencji w procesie edukacji” – mówił Waldemar Kotowski, dyrektor Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza. - „W tym roku młodzież z naszego liceum, wspólnie z Komitetem Obrony Demokracji, szósty raz na Placu Solidarności ułoży serce dla Pawła Adamowicza, a akcję wzmocni gest sprzeciwu wobec hejtu. Zaprosiliśmy do udziału także dzieci i młodzież z innych gdańskich szkół”.

W programie Dnia Patrona znalazło się m.in.:

  • Wręczenie wyróżnienia im. Pawła Adamowicza dla wybitnego absolwenta ULO,

  • Debata pt. „Rola sztucznej inteligencji w procesie edukacji szkolnej”, która zgłębi wyzwania i możliwości związane z wykorzystaniem AI w nauczaniu.

Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące jest jedyną szkołą średnią w Polsce, która działa w ścisłym partnerstwie z trzema prestiżowymi uczelniami: Uniwersytetem Gdańskim, Politechniką Gdańską i Gdańskim Uniwersytetem Medycznym. Fundacja Pozytywne Inicjatywy, jako organ prowadzący, kontynuuje misję szkoły jako miejsca wymiany myśli, otwartości na różnorodność i promowania idei uniwersyteckości.

Nie chcemy hejtu!

Także we wtorek, od godz. 14:00 na Placu Solidarności rozpocznie się symboliczne formowanie wielkiego serca ze zniczy dla Pawła Adamowicza. Wydarzenie to jest połączone z młodzieżową akcją „Nie chcemy hejtu”, której celem jest wyrażenie sprzeciwu wobec zjawiska mowy nienawiści, dotykającej szczególnie młodsze pokolenia. Wewnątrz dużego serca powstanie mniejsze, ułożone przez dzieci i młodzież gdańskich szkół – jako wyraz solidarności i wartości bliskich śp. prezydentowi. Akcję koordynują uczniowie Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego oraz przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji Region Pomorze. Finał wydarzenia zaplanowano na godz. 16:30.

Gdańskie carillony Pawłowi Adamowiczowi

W dniach 10 stycznia o godz. 11:00 na wieży kościoła św. Katarzyny i 11 stycznia, o godz. 12:05 na wieży Ratusza Głównego Miasta roku odbędą się koncerty carillonowe poświęcone Pawłowi Adamowiczowi. Prezydent był wielkim orędownikiem przywrócenia gdańskiej kultury carillonowej oraz fundatorem dzwonu w kościele św. Katarzyny w Gdańsku. W repertuarze koncertów znajdą się utwory: Katarzyny Kwiecień-Długosz („Epitafium”, skomponowane w styczniu 2019 roku), Henry’ego Purcella, Samuela Barbera, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Gabriela Faurego i innych. Koncerty wykona Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska, carillonistka miejska. Koncertów będzie można posłuchać na żywo, w okolicy wież kościoła św. Katarzyny oraz Ratusza Głównego Miasta oraz online na profilu gdańskich carillonów na Facebooku.  

6. rocznica śmierci prezydenta Gdańska – program wydarzeń

Poniedziałek, 13 stycznia

  • 13.00 odsłonięcie tablicy pamiątkowej / ogród zimowy ECS

  • 17.00 Nagroda im. Pawła Adamowicza / IKM

  • 19.00 złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej / plac pomiędzy Katownią z Złotą Bramą

  • 19.30 modlitwa międzywyznaniowa / bazylika Mariacka

Wtorek, 14 stycznia

  • 10.00 Dzień Patrona / Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza

  • od 14.00 (finał o 16.30) gdańskie serce dla prezydenta / Plac Solidarności

  • 18.00 msza święta w intencji śp. Pawła Adamowicza / bazylika Mariacka

 

Informacja prasowa Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcia: Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.