W związku z tym, że 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS, w Starostwie Powiatowym w Sztumie zorganizowano konkurs wiedzy o AIDS i HIV z udziałem uczniów szkół ponadpodstawowych z powiatu sztumskiego. Uczestnicy konkursu zmierzyli się ze znajomością m.in. profilaktyki i sposobów zakażania się wirusem.
Najlepiej z testem poradziła sobie Zuzanna Król z Zespołu Szkół im. Cypriana Kamila Norwida w Dzierzgoniu. Drugie miejsce zajął Adam Włodarczyk z Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Barlewiczkach, a trzeci był Nikodem Szczepański z Zespołu Szkół im. Cypriana Kamila Norwida w Dzierzgoniu.
Nagrody wręczał starosta Leszek Sarnowski.
Widoczne na zdjęciach z konkursu czerwone wstążki są symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS oraz ich bliskimi. Obecność kokardki w sferze publicznej przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem. W Polsce każdego dnia średnio trzy osoby dowiadują się o swoim zakażeniu.
Do zdecydowanej większości zakażeń dochodzi drogą kontaktów seksualnych
Jak można się zakazić wirusem HIV? Przez kontakty seksualne z penetracją oraz stycznością z materiałem potencjalnie zakaźnym, bez zastosowania zabezpieczenia. Gdy krew zakażonej osoby trafi do naszego krwiobiegu, np. przez używanie tych samych igieł i strzykawek. Przez zakażenia wertykalne – matka zakażona HIV może zakazić swoje dziecko w czasie ciąży, porodu lub podczas karmienia piersią.
Kiedy nie zakazisz się wirusem HIV? Mieszkając z osobą zakażoną, korzystając ze wspólnych talerzy, szklanek i sztućców, korzystając z tej samej łazienki (ale musisz używać własnej szczoteczki do zębów i maszynki do golenia), korzystając ze wspólnej toalety, uprawiając sport, np. na basenie, przez kichnięcie czy kasłanie, przez ukąszenie komara (wirus w ciele komara ulega zniszczeniu), poprzez dotyk czy pocałunki, poprzez pot, ślinę, łzy, mocz czy kał (jeśli nie ma domieszki krwi), oddając krew (w Polsce używa się wyłącznie jednorazowego sprzętu) czy podczas kontaktów towarzyskich i zawodowych.
Jak uniknąć zakażenia HIV? Zakażeniu HIV możesz zapobiec. Jeśli zdarzyła ci się sytuacja, podczas której wystąpiło ryzyko zakażenia, natychmiast zgłoś się do najbliższego szpitala zakaźnego. Znajdź najbliższą placówkę na https://aids.gov.pl/co_robic/
Takie sytuacje to m.in.: kontakt z krwią osoby zakażonej HIV, np. po zakłuciu nieznaną igłą czy przemoc seksualna.
Im szybciej przyjmiesz leki, tym większą masz szansę na pozbycie się wirusa z organizmu i uniknięcie zakażenia. Najlepiej przyjąć leki w ciągu pierwszych 3. godzin. Po 48. godzinach jest już za późno – leki nie zadziałają.
Przestrzegaj kilku zasad bezpieczeństwa: zachowaj ostrożność, gdy ktoś się skaleczy; zabiegi kosmetyczne i tatuaże wykonuj tylko u wykwalifikowanych osób, w sprawdzonych miejscach; nie pożyczaj maszynki do golenia, szczoteczki do zębów i innych przyborów kosmetycznych; jeśli używasz strzykawek i igieł – upewnij się, że są sterylne; unikaj przygodnych kontaktów seksualnych, a jeśli takie ci się zdarzą - używaj prezerwatywy.
Gdzie zrobić test na HIV? Zakażenie HIV może nie powodować charakterystycznych objawów przez wiele lat. Nie wykryją go wówczas ani badania podstawowe, ani okresowe, wykonywane w pracy. Jedynym sposobem na wykrycie zakażenia jest zrobienie testu na HIV. Test zrobisz bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) w całej Polsce https://aids.gov.pl/pkd/?cn-reloaded=1
Informacja i zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Sztumie