-
Z urlopu wypoczynkowego może skorzystać każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę.
-
Po wręczeniu osobie zatrudnionej wypowiedzenia, pracodawca może udzielić jej zarówno aktualnego, jak i zaległego urlopu.
-
Czas trwania urlopu podczas wypowiedzenia oblicza się na podstawie okresu przepracowanego w ostatnim roku kalendarzowym. Jeśli pracownik ma także zaległy urlop, przyznaje się go w całości.
Co warto wiedzieć o urlopie wypoczynkowym?
Warto poznać nieco bliżej najważniejsze informacje dotyczące urlopu wypoczynkowego. W świetle obowiązujących przepisów ma do niego prawo każda osoba, która została zatrudniona na umowie o pracę. Podczas urlopu wypoczynkowego pracownik jest zwolniony z wykonywania swoich obowiązków zawodowych, ale wciąż otrzymuje od firmy stosowne wynagrodzenie. Należy przy tym podkreślić, że wysokość zarobków nie może być wówczas niższa od pensji otrzymywanej podczas pełnej aktywności zawodowej. Ważną informacją jest również fakt, iż w niektórych sytuacjach poza stałą pensją pracownik na urlopie wypoczynkowym pobiera także dodatkowe wynagrodzenie ze składników zmiennych (na przykład z tytułu premii lub wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych).
Znajdź najnowsze oferty pracy ze swojego regionu i zastanów się, która z nich najlepiej wpisuje się w Twoje oczekiwania.
Urlop wypoczynkowy a okres wypowiedzenia
Rozwiązanie umowy o pracę nie wiąże się z utratą prawa do urlopu wypoczynkowego Warto sprawdzić, co mówią na ten temat przepisy. Podstawą prawną jest artykuł 167 Kodeksu pracy, według którego w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać urlop, jeżeli pracodawca zdecyduje się go udzielić. Co więcej, w zależności od okresu wypowiedzenia, szef może postanowić, że pracownik będzie musiał wykorzystać zarówno zaległy, jak i bieżący urlop wypoczynkowy. W praktyce zatem osoba zatrudniona musi liczyć się z możliwością otrzymania urlopu z narzuconym terminem, w którym ma on się rozpocząć. Dodatkowo warto podkreślić, że artykuł 167 obowiązuje niezależnie od tego, kto podjął decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę.
Chcesz znaleźć pracę w Jeleniej Górze? Sprawdź, kogo aktualnie poszukują pracodawcy i wyślij online swoją aplikację!
Jakich urlopów może udzielić pracodawca w okresie wypowiedzenia?
Długość udzielonego pracownikowi urlopu wypoczynkowego musi być proporcjonalna do okresu przepracowanego w konkretnym roku kalendarzowym. Dodatkowo dolicza się do niego ewentualny urlop zaległy, który przyznaje się w całości. Jak dokładnie należy wyliczyć liczbę wolnych dni? Na początku trzeba ustalić wymiar urlopu rocznego, który przysługuje w roku rozwiązania umowy o pracę. Następnie należy podzielić go przez 12 miesięcy, a potem pomnożyć przez liczbę miesięcy pracy w konkretnym roku. Uzyskany wynik zaokrągla się w górę do pełnego dnia. Najlepiej widać to na konkretnym przykładzie. Jeśli pracownik zakończył umowę o pracę w październiku, a jego roczny wymiar urlopu wynosi 20 dni, to tytułu przepracowanych 10 miesięcy otrzymuje natomiast 17 dni urlopu (20 dni dzieli się przez 12 miesięcy, a następnie mnoży przez 10 przepracowanych miesięcy, co daje dokładny wynik 16,67 - w zaokrągleniu 17).
Zależy Ci na szybkim zdobyciu pracy w Węgrowie lub w innej miejscowości? Zapoznaj się z ofertami z interesujących Cię branży i prześlij CV do wybranych pracodawców.
Podsumowanie
Po otrzymaniu wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest zobowiązany do wykorzystania urlopu wypoczynkowego, jeśli pracodawca zdecyduje się wysłać go na urlop. Warto dodatkowo podkreślić, że zostaje on przerwany, jeżeli osoba zatrudniona w tym samym czasie otrzyma zwolnienie lekarskie.