Wydanie nr 330/2024, Poniedziałek 25.11.2024
imieniny: pokaż (4 imiona)Erazm, Katarzyna, Tęgomir, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl

Podczas jazdy samochodem pamiętaj o pasach bezpieczeństwa – apelują policjanci.

  • Wydanie nr 330/2024
  • 13 września 2024, 14:37
  • KPP Sztum
  • Na sygnale
Podczas jazdy samochodem pamiętaj o pasach bezpieczeństwa – apelują… fot. zdjęcie poglądowe
Pasy bezpieczeństwa podczas zdarzenia mogą uratować nam życie, a jednak nadal są osoby, które z nich nie korzystają. Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nakłada na nas Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym i jest to jeden z najprostszych elementów, które powinien zrobić kierujący oraz pasażerowie, kiedy wchodzą do samochodu. Niestety, nadal zdarza się, że ten obowiązek nie jest realizowany.

Zgodnie z art. 39  Prawo u ruchu drogowym obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa ciąży na kierującym pojazdem samochodowym, jak również na jego pasażerach, jeśli dany pojazd jest w nie wyposażony.
Ustawodawca określa również pewne wyłączenie od tego obowiązku, są to m. in.: osoby, które mają zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa, kobiety o widocznej ciąży, kierujący taksówką podczas przewożenia pasażera, instruktor lub egzaminator podczas szkolenia lub egzaminowania.

W pojeździe wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko, które ma mniej niż 150 cm musi być przewożone w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym, zgodnym z masą i wzrostem dziecka oraz posiadającym właściwe warunki techniczne określone w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojeździe.

Dopuszcza się jednak sytuację, kiedy na tylnym siedzeniu pojazdu można przewozić dziecko przytrzymywane jedynie przez pasy bezpieczeństwa - dziecko ma co najmniej 135 cm wzrostu, lecz ze względu na jego masę i wzrost nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia przytrzymującym.

W praktyce dotyczy to przewożenia dziecka mieszczącego się w przedziale wzrostu, tj. 135-150 cm, którego waga ciała przekracza 36. kg, a więc przewidzianą w przepisach jako maksymalną wagę dla urządzenia przytrzymującego. Przedmiotowe wyłączenie nie dotyczy przewożenia dziecka na przednim siedzeniu pojazdu, co powinno zawsze odbywać się z wykorzystaniem fotelika lub urządzenia przytrzymującego.

Przewożenie trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3. lat, kiedy dwoje pozostałych dzieci jest przewożonych w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach przytrzymujących, zainstalowanych na tylnych siedzeniach pojazdu i  nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika lub urządzenia przytrzymującego.

Przepis ten w praktyce ma za zastosowanie  dla przewozu w typowym samochodzie osobowym, a więc takim który jest przeznaczony dla maksymalnie 5. osób łącznie z kierowcą. Nie dotyczy  to samochodów osobowych mających 6 – 9 miejsc i dwa rzędy tylnych siedzeń. Ze względu na duże wymiary, w tym również szerokość siedzeń, zainstalowanie urządzenia przytrzymującego dla każdego dziecka nie stwarza problemów.


 

Informacje przekazała: asp. szt. Karolina Kosmowska, Oficer Prasowy KPP w Sztumie.

KPP Sztum
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.