Wydanie nr 202/2024, Sobota 20.07.2024
imieniny: pokaż (9 imion)Paweł, Eliasz, Sewera, Hieronim, Małgorzata, Leon, Heliasz, Czesław, Leona
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl

Malbork. Trwa modernizacja Staromiejskiego Ratusza – zobacz nagranie z drona TvMalbork

Malbork. Trwa modernizacja Staromiejskiego Ratusza – zobacz nagranie… fot. TvMalbork.pl / Zulawyimierzeja24.pl / TvRegionalna24.pl / TvSztum.pl Piotr Wąsowicz
Od kilku tygodni trwają prace modernizacyjne średniowiecznego zabytku – budynku Ratusza Miejskiego w Malborku, który do rejestru zabytków wpisany został 6 sierpnia 1962 roku. Zobacz, jak wygląda postęp prac.

Trwa I etap modernizacji malborskiego zabytku. W drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków Miasto Malbork na ten cel otrzymało dofinansowanie w wysokości 3 233 800,00 zł. Prace wykonuje Przedsiębiorstwo Ogólnobudowlane i Konserwacji Zabytków Maciej Szczepkowski, Rafał Socha Spółka Jawna z Malborka za kwotę 2 944 620 00 zł. Prace potrwają do sierpnia.

W ramach I etapu wykonano wymianę pokrycia dachowego i obróbek blacharskich, remont pomieszczeń w części poddasza budynku wraz z remontem izolacji dachowych. Elementem uzupełniającym dla zadania jest przywrócenie historycznej funkcji i wyglądu fontanny znajdującej się przed budynkiem Ratusza Staromiejskiego, poprzez wprowadzenie postumentu z figury kusznika oraz dostosowanie istniejących instalacji wodno-kanalizacyjnych.

W związku z pracami remontowymi Ratusza Staromiejskiego, 19 kwietnia ściągnięto wiatrowskaz wraz z krzyżem z wieżyczki kalenicowej. Okazało się, we wnętrzu kuli znajdowała się kapsuła czasu z 1901 r., kiedy to zakończono prace konserwacyjne po pożarze ratusza z 1899 r. Pracami kierował wówczas Bernhard Schmid pod kierownictwem Conrada Steinbrechta.

Jednak tajemnicę kapsuły czasu poznaliśmy dopiero 13 maja. Wówczas w Muzeum Miasta Malborka nastąpiło uroczyste jej otwarcie przy udziale mieszkańców, samorządowców i mediów.

- „W kapsule znajdował się dokument opisujący pożar z 1899 r. i jego skutki oraz wszelkie prace remontowe. A to wszystko podpisane przez Conrada Steinbrechta i Bernharda Schmida” - wyjaśnił dyrektor Muzeum Miasta Malborka Tomasz Agejczyk.

Podjęto decyzję, że współczesna kapsuła wróci wkrótce na miejsce wraz z kulą. Nowy list jest świadectwem czasu dla przyszłych pokoleń z informacją o obecnej restauracji Ratusza, inwestorze i wykonawcy oraz o osobach sprawujących w tym czasie władzę na szczeblu samorządowym. Podpisany został m.in. przez obecnych włodarzy naszego miasta.

W czwartek, 20 czerwca kula z nową kapsułą czasu, zawierającą list i fragment ze starej kapsuły, ponownie została umieszczona na wieży remontowanego Ratusza Staromiejskiego. Nad oryginalną i odnowioną kulą znalazły się również chorągiewka i krzyż.

 

Nasze nagranie zrealizowane zostało 20 czerwca o godz. 10:00, przed założeniem kuli na wieży.

Piotr Wąsowicz
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Miłoradz, Frombork od 49 zł Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Miłoradz, Frombork od 49 zł
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Historyczne


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.