Wydanie nr 112/2024, Niedziela 21.04.2024
imieniny: pokaż (8 imion)Feliks, Addar, Anzelm, Drogomił, Apollo, Apollina, Bartosz, Konrad
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl

Miniatura zamku ufundowana przez malborskich przedsiębiorców odsłonięta. Zobacz foto i wideo relację z uroczystości 20.03.2024

Nadeszła wiekopomna chwila - jak mawiał klasyk. Po pięciu długich latach mieszkańcy doczekali się i mogli w końcu zobaczyć na własne oczy nową miniaturę zamku krzyżackiego, która zastąpiła makietę zburzoną w lutym 2019 r. Jak wam się podoba nowa atrakcja turystyczna naszego miasta, którą ufundowali malborscy przedsiębiorcy?

Pierwsza makieta (kartonowo-gipsowa) krzyżackiej warowni pojawiła się na placu przy ul. Piłsudskiego w 2009 r. i była jedną z atrakcji turystycznych przez dekadę. W lutym 2019 r. przeszła do historii – została zburzona, a na jej miejscu na betonowej konstrukcji powstała tym razem już miniatura, a detale wykonane zostały z cegły, kamienia i stali, czyli materiałów obecnych w oryginalnej konstrukcji malborskiej warowni. Kopia zamku (w skali 1:30 do oryginału) posiada kształt i detale architektoniczne warowni z 1938 r. Dzięki temu każdy odwiedzający to miejsce będzie mógł porównać zmiany, jakie nastąpiły w powojennej historii zamku.

Nową miniaturę przez kilka lat budował malborski artysta rzeźbiarz Piotr Banasik, który stworzył m.in. statuetki konkursu „Malborski Mistrz Biznesu”. W kosztach miniatury partycypowali lokalni przedsiębiorcy.

W środę, 20 marca odbyło się uroczyste odsłonięcie nowej atrakcji Malborka. W uroczystości udział wzięli włodarze miasta, malborscy przedsiębiorcy – fundatorzy miniatury, przedstawiciele samorządu, służb mundurowych, instytucji, mieszkańcy i zaproszeni goście.

Na budowę nowej miniatury złożyło się 36 lokalnych przedsiębiorców. Każdy z fundatorów miniatury zamku krzyżackiego otrzymał okolicznościową monetę i figurkę żaby znanej z zamkowych baszt oraz certyfikat potwierdzający finansowe wsparcie.

Lista 36 fundatorów: Prino-Plast sp. z o.o. FV, Hotel Malbork, Jacht s/y Malbork, Centrex Patryk Wdowicz i wspólnik sp. j., Nyborg-Mawent SA, Leier Polska SA Zakład Malbork, Krajowa Grupa Spożywcza SA Oddział Cukrownia Malbork, PBR Przyszłość Piotr Wysocki, Muzeum Zamkowe w Malborku, Oval sp. z o.o. sp. k., J&J Biuro Kompleksowej Obsługi Firm Jarosław Filipczak Jan Chrzanowski, Arcona Stefania i Piotr Furgała, Techno Marine sp. z o.o., Alegre Jarosław Buła, PKO Bank Polski, Malborska Fabryka Obrabiarek Pemal SA, Sunparadise sp. z o.o., Kamena Dekor Kamila Magiera, ASO Harasimowicz Bogdan i Paweł Harasimowicz, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Malborku sp. z o.o., Bank Spółdzielczy w Malborku, Rzemiosło Budowlane Rawiński Filia w Malborku, Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku sp. z o.o., Fabryka Okien PVC Forest, Brapol Reklama Poligrafia Janusz Politowski, Wojtex Wojciech Zaborowski, Słodka Pamiątka Justyna Śnieżek, FH Excellence s.c. Paweł i Ewa Kołkowscy, So Chic Alyosha Sakutov, PHU Austeria Patrycja Zachara-Diachenko, Hotel Malbork Janina, Ewa, Bogusław Skrzyniarz, Margraf sp. j. Anna i Grzegorz Kwiecień, JS PR&Media Jacek Skrobisz, Pro-System Włodzimierz Surma, Punkt Handlowo-Gastronomiczny Karolina Kułakowska Kamola, Ceglane Płytki AR Agnieszka Redkiewicz.

Nowa miniatura zamku ma być strzeżona pod okiem miejskiego monitoringu. W 2019 r. szacowano koszt nowej konstrukcji na 50 tys. zł. Ostatecznie budowa kosztowała około 200 tys. zł.

A jak wam się podoba nowa atrakcja Malborka? Czekamy na komentarze.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Miłoradz, Frombork od 49 zł Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Miłoradz, Frombork od 49 zł
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze

Na czas ciszy wyborczej przed wyborami samorządowymi 2024 komentarze zostały wyłączone.