Wydanie nr 269/2023, Wtorek 26.09.2023
imieniny: pokaż (6 imion)Euzebiusz, Majnard, Cyprian, Kacper, Kasper, Damian
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl

Kwalifikacja wojskowa 2023 – sprawdź kiedy i gdzie się odbędzie.

Kwalifikacja wojskowa 2023 – sprawdź kiedy i gdzie się odbędzie. fot. zdjęcie poglądowe
Kwalifikacja wojskowa służy do określenia zdolności do czynnej służby wojskowej podlegających temu obowiązkowi osób, a także osób zgłaszających się do służby na ochotnika, które skończyły 18 lat. Na terenie administrowanym przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Malborku zorganizowanych zostało pięć Powiatowych Komisji Lekarskich. Sprawdź, kiedy i gdzie należy się stawić na kwalifikację wojskową.

Kwalifikacji wojskowej 2023 podlegają:

1. Mężczyźni urodzeni w 2004 oraz mężczyźni urodzeni w latach 1999–2003, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

2. Kobiety urodzone w latach 1999 – 2004 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji.

3. Osoby które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, jeśli nie posiadają określonej zdolności do czynnej służby wojskowej.

Kwalifikacja wojskowa polega na określeniu zdolności do służby wojskowej, opartej o obiektywne przesłanki zdrowotne i polegającej na nadaniu kategorii – od A (zdolny do służby wojskowej) do E (niezdolny); wpisaniu do ewidencji wojskowej; nadaniu stopnia szeregowego; przeniesieniu do rezerwy pasywnej (chyba że podczas kwalifikacji ochotnik zadeklaruje chęć odbycia służby wojskowej); wydaniu zaświadczenia oraz przekazaniu informacji o możliwości odbycia służby wojskowej przez zainteresowanych.

Na terenie administrowanym przez WCR w Malborku zorganizowano 5 Powiatowych Komisji Lekarskich w:

  • Kwidzynie w dniach 15 maja – 12 czerwca br., mieści się w Starostwie Powiatowym w Kwidzynie przy ul. Kościuszki 29b

  • Tczewie w dniach 29 maja – 30 czerwca br., mieści się w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP ul. Sobieskiego 10 w Tczewie

  • Malborku w dniach 5 – 26 czerwca br., mieści się w Starostwie Powiatowym w Malborku przy pl. Słowiańskim 17

  • Nowym Dworze Gdańskim w dniach 26 czerwca – 5 lipca br., mieści się w Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Dworze Gdańskim przy ul. 3 Maja 3

  • Sztumie w dniach 3 – 18 lipca br., mieści się w Pomorskiej Szkole Medycznej w Sztumie przy ul. Reja 12.

 

Osoba stająca do kwalifikacji zobowiązana jest przedstawić: dowód osobisty, ostatnie świadectwo szkolne potwierdzające wykształcenie, zdjęcie 3 x 4 cm, bez nakrycia głowy, inne dokumenty (np. dokumenty dotyczące stanu zdrowia, prawo jazdy, akt małżeństwa, akt urodzenia dziecka).

Osoba, która spełniła obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej otrzymuje książeczkę wojskową i zostaje przeniesiona do rezerwy bez odbycia służby wojskowej, po uprawomocnieniu się orzeczenia Powiatowej Komisji Lekarskiej dotyczącego zdolności do czynnej służby wojskowej.

 

 

 

 

Źródło: WCR Malbork

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.