Wydanie nr 112/2024, Niedziela 21.04.2024
imieniny: pokaż (8 imion)Feliks, Addar, Anzelm, Drogomił, Apollo, Apollina, Bartosz, Konrad
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl

Kiedy w końcu zostanie odbudowany historyczny most w Tczewie?

Kiedy w końcu zostanie odbudowany historyczny most w Tczewie? fot. Archiwum TvRegionalna24.pl
Zaniedbywany przez dziesięciolecia historyczny zabytek łączący Tczew z Malborkiem na dolnej Wiśle w październiku 2011 r. zamknięto dla ruchu samochodowego. Cztery lata później wprowadzono całkowity zakaz poruszania się po nim pieszym i rowerzystom. W międzyczasie podjęto się odbudowy tego unikatowego zabytku. Decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku wstrzymano prace remontowe, czego następstwem było zejście wykonawcy z placu budowy w roku 2020, a przebudowa całkowicie stanęła w miejscu. Jednak w roku 2022 r. pojawiło się światełko w tunelu na kontynuację inwestycji.

Temat remontu historycznego Mostu Tczewskiego wraca jak bumerang. Szczególnie przed wyborami politycy chętnie organizują konferencje z nim w tle obiecując, że zrobią wszystko, by przywrócić mu jego świetność. Tylko, że od momentu zamknięcia zabytkowego mostu minęło już kilkanaście lat, a jego remont został wstrzymany na dobre w 2020 r.

W lutym 2022 r. doszło do spotkania w Warszawie Starosty Tczewskiego z Generalnym Konserwatorem Zabytków i wiceministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jarosławem Sellinem. W spotkaniu uczestniczyli również m.in. Pomorski Konserwator Zabytków, Igor Strzok oraz dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - Grzegorz Berendt. Głównym celem spotkania było ustalenie wspólnych działań zmierzających do zakończenia przebudowy Mostu Tczewskiego, uwzględniając nie tylko inwestycję drogową, ale także utworzenie w Tczewie filii Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz decyzje konserwatorskie. Podczas spotkania podkreślano pełne zrozumienie dla konieczności kontynuowania prac zmierzających do zapewnienia przejezdności mostu oraz jego odbudowy w wersji historycznej ze środków rządowych. Zdaniem starosty Mirosława Augustyna, dzięki współpracy z Muzeum II Wojny Światowej Most Tczewski odzyska swoją świetność w ciągu najbliższych lat.

Według starosty przebudowa mostu w Tczewie ma kosztować około 200 mln zł. Dzięki II edycji Rządowego Funduszu Polski Ład, Powiat Tczewski otrzymał dofinansowanie prawie 62 mln zł na dalsze prace remontowe mostu - na dokończenie etapu IIa i IIb. Jednak to w dalszym ciągu za mało, tym bardziej że w obecnym czasie cena materiałów budowlanych wciąż rośnie. W związku z tym starosta wystąpił do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dodatkowe ponad 20 mln zł. A co z brakującymi środkami? Kiedy w końcu mieszkańcy usłyszą informację o tym, że zabytkowy most zostanie dla nich otwarty?

W tej sprawie na mównicy sejmowej apelowała posłanka Małgorzata Chmiel.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze

Na czas ciszy wyborczej przed wyborami samorządowymi 2024 komentarze zostały wyłączone.