Wydanie nr 63/2024, Niedziela 3.03.2024
imieniny: pokaż (10 imion)Wirzchosława, Gerwina, Asteriusz, Samuel, Gerwin, Kinga, Maryna, Kunegunda, Tycjan, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl

Przekop Mierzei Wiślanej. Foka w kanale żeglugowym. Musicie to koniecznie zobaczyć!

W Morzu Bałtyckim foki szare żyją od tysięcy lat. Ich populacja jeszcze sto lat temu wynosiła około sto tysięcy. W wyniku działalności człowieka pod koniec lat 70. XX wieku ich populacja spadła do około trzech tysięcy. Działania ochronne, które podejmowane są od wielu lat sprawiły, że populacja foki szarej zaczęła się odradzać. Liczebność jej populacji na Bałtyku wynosi około 30 tysięcy osobników. Od 2010 r. foki szare osiedliły się na ujściu przekopu Wisły w rezerwacie Mewia Łacha. W zasadzie codziennie spotykane tam są grupy liczące od kilku do nawet około 300 osobników. A czy foki spotykane są w wodach Zalewu Wiślanego?

Z informacji Błękitnego Patrolu WWF wynika, że foki są coraz częściej obserwowane w Zalewie Wiślanym, do którego wpływają przez Cieśninę Pilawską. W ostatnich latach widziane były w pobliżu Nowej Pasłęki, w porcie w Tolkmicku, przy falochronie w Suchaczu, w okolicy Nadbrzeża, a nawet w rzece Elbląg. Fokę widziano również u ujścia rzeki Pasłęki.

We wrześniu 2016 r. rybacy z miejscowości Piaski na Mierzei Wiślanej znaleźli w swoich sieciach na Zalewie Wiślanym martwą fokę. Jak się okazało, był to niezwykle rzadko spotykany na południowym Bałtyku gatunek foki obrączkowanej – nerpa.

W czwartek, 24 listopada br. niebywałą i wyjątkową okazję podziwiania foki szarej w kanale żeglugowym łączącym Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską miał nasz reporter, którego zaintrygował ruch w wodzie. Dopiero po zbliżeniu kamery okazało się, że przy wejściu do śluzy pływa foka, która w pyszczku miała rybę.

Musicie to koniecznie zobaczyć!


 

Piotr Wąsowicz
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.