Wydanie nr 222/2022, Środa 10.08.2022
imieniny: pokaż (10 imion)Bernard, Amadea, Wawrzyniec, Wierzchosław, Asteria, Hugona, Bożydar, Wirzchosław, Filomena, Prochor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl

Sztum. Nie daj się oszustom – policyjne rozmowy o bezpieczeństwie.

  • Wydanie nr 222/2022
  • 1 lipca 2022, 14:17
  • KPP Sztum
  • Na sygnale
Sztum. Nie daj się oszustom – policyjne rozmowy o bezpieczeństwie. fot. KPP Sztum
W ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”, asp. Grzegorz Reszczyński spotkał się mieszkańcami swojej dzielnicy. Podczas spotkania dzielnicowy przypominał i informował jak należy się zachować w określonych sytuacjach, aby nie paść ofiarą oszustwa popełnianego metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”. Wspólnie z funkcjonariuszem wydziału dochodzeniowo - śledczego poruszył także kwestię związana z cyberzagrożeniami.

Dzielnicowi sztumskiej policji prowadzą cykliczne działania skierowane na ochronę mieszkańców przed różnego rodzaju oszustami. Dzielnicowy asp. Grzegorz Reszczyński oraz funkcjonariusz wydziału dochodzeniowo- śledczego omówili dokładnie najczęstsze metody, jakimi mogą posługiwać się sprawcy oraz wskazywali sposoby na ich uniknięcie.

Przestępcy działający metodą "na wnuczka", "na policjanta" i zmodyfikowanymi wersjami co jakiś czas się uaktywniają. Policja od lat apeluje o ostrożność do osób starszych i ich rodzin. Komunikaty z tym zagadnieniem są cykliczne podawane, m.in. poprzez lokalne media  w Uniwersytecie Trzeciego Wieku, a także poprzez setki spotkań prowadzonych przez policjantów bezpośrednio z mieszkańcami.

Co ważne, działania te przynoszą oczekiwany efekt, pokazują, że świadomość potencjalnych ofiar, na szczęście wzrasta.

W środę, 29 czerwca br. w Sztumie odbyło się spotkanie z pracownikami zakładu aktywności zawodowej podczas którego funkcjonariusze rozmawiali na temat zagrożeń, na które uczestnicy spotkania mogą być narażone.

- „W trakcie prowadzonych rozmów dzielnicowy tłumaczył seniorom, że sprawcy często podają się za krewnych, kurierów, policjantów, funkcjonariuszy CBŚ. Wszystko po to, aby uwiarygodnić swoje działanie, oszukać pokrzywdzonego i zdobyć od niego pieniądze. Uczestnicy, z którymi rozmawiali policjanci, z ogromnym zainteresowaniem wysłuchiwały porad” - informuje st. asp. Karolina Gastoł – Zawicka, oficer prasowy KPP w Sztumie.

Funkcjonariusze omówili także sposoby działania oszustów oraz przedstawił jak w takich przypadkach należy się zachować, aby nie paść ofiarą przestępców. Podczas spotkania poruszono także temat prawidłowego zabezpieczenia mieszkań oraz bezpieczeństwa poza domem, m. in na drodze czy w miejscach takich jak targowiska czy sklepy wielkopowierzchniowe. Funkcjonariusz wydziału dochodzeniowo - śledczego poruszył także kwestię związana z cyberzagrożeniami. Na koniec poruszono zagadnienia związane z ruchem drogowym, w szczególności zachęcając do noszenia elementów odblaskowych, które bez wątpienia potrafią uratować nam życie.

W związku z programem "Dzielnicowy bliżej nas", dzielnicowy przekazał także numer telefonu kontaktowego do siebie i adres poczty elektronicznej oraz zachęcał uczestników do korzystania z aplikacja "Moja Komenda", czy narzędzia internetowego w postaci Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, aby nie przekazywać pieniędzy obcym osobom. Żaden policjant, czy też funkcjonariusz innych służb nie ma prawa żądać od nas przekazania jakichkolwiek pieniędzy. Jeśli to robi, to znak, że mamy do czynienia z oszustem i powinniśmy jak najszybciej wezwać prawdziwych policjantów uprzednio dokładnie rozłączając poprzednie połączenie. Apelujemy do rodzin osób starszych, aby również rozmawiali ze swoimi babciami i dziadkami uczulając ich na takiego rodzaju zagrożenie.


 

KPP Sztum
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.