Wydanie nr 186/2022, Wtorek 5.07.2022
imieniny: pokaż (10 imion)Zoe, Marta, Wilhelm, Trofima, Antoni, Przybywoj, Bartłomiej, Jakub, Filomena, Karolina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl

Powiat sztumski. Policjanci egzaminowali na kartę rowerową.

  • Wydanie nr 186/2022
  • 15 czerwca 2022, 14:16
  • KPP Sztum
  • Na sygnale
Powiat sztumski. Policjanci egzaminowali na kartę rowerową. fot. KPP Sztum
Pogoda zachęca do poruszania się na rowerze. Wszystkie dzieci, które ukończyły 10 lat, mogą jeździć na rowerach po drogach pod warunkiem uzyskania karty rowerowej. Policjanci sztumskiej "drogówki" przeprowadzili taki egzamin dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Waplewie Wielkim.

Sztumscy policjanci egzaminowali w tym tygodniu dzieci, które planują wyruszyć na wycieczki rowerowe. To ich pierwsze uprawnienia do kierowania. Mundurowi przeprowadzili egzamin praktyczny na kartę rowerową, wspierając tym samym nauczycieli przygotowujących dzieci do egzaminu "rowerowego".

- „Egzaminy odbyły się w szkole w Waplewie Wielkim. Aby móc przystąpić do jazdy jednośladem, uczniowie najpierw musieli zaliczyć część teoretyczną z zakresu zasad ruchu drogowego. Następnie dzieci uczestniczące w zajęciach mogły sprawdzić swoje umiejętności w trakcie pokonywania toru jazdy. Rowerzyści mieli za zadanie wykazać się pewnością i dynamiką jazdy, wyraźnym sygnalizowaniem manewrów i oczywiście znajomością przepisów oraz zasad ruchu drogowego” - wyjaśnia st. asp. Karolina Gastoł – Zawicka, oficer prasowy KPP w Sztumie.

Warto przypomnieć, że do egzaminu na kartę rowerową mogą przystąpić dzieci, które ukończyły 10 lat. Zajęcia dla uczniów przygotowujących się do ubiegania o wydanie karty rowerowej prowadzą nauczyciele posiadający odpowiednie kwalifikację. Egzamin składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Uprawnionym do wydania karty rowerowej jest dyrektor szkoły.

Zgodnie z nowymi przepisami ruchu drogowego, które weszły w życie z dniem 20 maja br. dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T– w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat.

Dzieciom w wieku do 10 lat zabrania się kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego na drodze. Dopuszcza się kierowanie hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego przez dziecko w wieku do 10 lat, ale tylko w strefie zamieszkania i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Policjanci życzą wszystkim dzieciom bezpiecznych wakacji i frajdy z jazdy na rowerze.

 

KPP Sztum
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.