Wydanie nr 139/2022, Czwartek 19.05.2022
imieniny: pokaż (12 imiona)Celestyn, Potencjana, Potencjanna, Kryspin, Bernarda, Piotr, Iwo, Pękosław, Mikołaj, Augustyn, Pudencjana, Pudencjanna
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl

Elbląg. Zabytki toru wodnego Świnoujście - Szczecin. Wystawa w Muzeum Archeologiczno-Historycznym.

Elbląg. Zabytki toru wodnego Świnoujście - Szczecin. Wystawa w Muzeum Archeologiczno-Historycznym. fot. Archiwum TvMalbork.pl
We wtorek w Muzeum Archeologiczno - Historycznym w Elblągu zainaugurowana została wystawa poświęcona historycznym obiektom wydobytym z toru wodnego Świnoujście-Szczecin, modernizowanego i pogłębianego przez Urząd Morski w Szczecinie.

 

Podczas prac związanych z inwestycją pn. „Modernizacja toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m” prowadzoną przez Urząd Morski w Szczecinie wydobyte zostały unikalne zabytki związane z bardzo ciekawą historią drogi wodnej prowadzącej z Zatoki Pomorskiej do stolicy Pomorza Zachodniego. Najwięcej eksponatów dostarczyły czasy II wojny światowej. Z dna toru zostały wydobyte również zabytki o wiele starsze. Wydobyto m.in. kotwice, boje, śruby okrętowe, elementy U-boota oraz zabytki średniowieczne – w tym absolutny unikat wydobyty z dna Odry: średniowieczny miecz z pochwą.

 

 

Mobilna, wielkoformatowa wystawa, którą zainaugurowano we wtorek, 18 stycznia br. w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu poświęcona jest właśnie tym historycznym obiektom. Wystawa powstała pod patronatem i przy współpracy Ministerstwa Infrastruktury oraz dzięki zaangażowaniu i pomocy Urzędu Morskiego w Szczecinie, Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Dziedzictwo Morza, Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, portalu Polska Morska, Klastra Morskiego Pomorza Zachodniego, Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie i Wrocławiu, Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A oraz konsorcjum wykonawczego robót na torze DIVO utworzonego przez firmy Dredging International i Van Oord.

 

 

Spotkanie było również okazją do zapoznania się z aktualnym stanem budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, której inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni i która, tak jak projekt szczeciński, otwiera zupełnie nowe możliwości w zakresie dostępu do portów od strony lądu i morza.

 

Ekspozycję w Muzeum można oglądać do końca lutego br.

 

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.