W poniedziałek, 10 stycznia br. o godzinie 08.21 cztery zastępy zadysponowano do miejscowości Barlewiczki, gdzie w budynku mieszkalnym paliły się sadze w przewodzie kominowym.
We wtorek, 11 stycznia br. o godzinie 01.40 trzy zastępy pojechały do miejscowości Kołoząb, gdzie palił się kontener socjalny na terenie zakładu.
O cyberprzemocy z uczniami.
We wtorek, 11 stycznia br. podczas spotkania z uczniami Szkoły Podstawowej w Sztumie policjant profilaktyki poruszał tematykę bezpieczeństwa w sieci i cyber zagrożeń. Nigdy nie wiadomo kto jest po drugiej stronie komputera i jakimi pobudkami się kieruje. Może to być osoba mająca skłonności do obcowania z nieletnimi lub ktoś kto używając psychotechnik, będzie nakłaniał do okaleczenia się, a nawet do popełnienia samobójstwa. O każdym takim przypadku nawiązywania kontaktów o takim charakterze dzieci powinny powiadamiać rodziców.
Drugim ważnym elementem spotkania była przemoc i agresja propagowana za pomocą cyfrowych środków przekazu, która od dawna jest jednym z problemów, z jakim borykają się uczniowie w wielu szkołach. Uczniowie dowiedzieli się, jakie są czynniki determinujące agresję wśród młodych ludzi oraz jak sobie radzić z hejtem. Policjant podkreślił, że takie zachowania nie mogą być rozpatrywane jedynie przez obawę przed konsekwencjami prawnymi. Należy pamiętać, że w ten sposób krzywdzi się swoich rówieśników. Czasami na całe życie. Funkcjonariusz przypomniał, że w Internecie nie ma anonimowości. Nauczyciel w trakcie prowadzenia zajęć jest w świetle prawa funkcjonariuszem publicznym i wszelkie znieważenie go, obrażanie czy groźby pod jego adresem są karalne.
Uczniowie dowiedzieli się, że policjanci skutecznie walczą z cyberprzemocą, a osoby które popełniają przestępstwa w sieci zostawiają tam ślady cyfrowe dzięki którym, możliwe jest ustalenie sprawcy.
W środę, 12 stycznia br. o godzinie 11.13 zastęp skierowano do miejscowości Zielonki, gdzie w budynku wielorodzinnym lokatorzy wyczuli zapach gazu na klatce schodowej.
O godzinie 13.14 dwa zastępy zadysponowano do miejscowości Krastudy, gdzie w budynku jednorodzinnym zapaliły się sadze w przewodzie kominowym.
W czwartek, 13 stycznia br. o godzinie 21.06 trzy zastępy pojechały do Sztumskiej Wsi, gdzie w budynku jednorodzinnym paliły się sadze w przewodzie kominowym.
O godzinie 22.28 zastęp skierowano do Sztumskiego Pola do usunięcia drzewa złamanego przez wiatr.
W piątek, 14 stycznia br. w godzinach 12.32 – 13.52 zastępy dysponowane były do usuwania drzew złamanych przez wiatr do miejscowości Mikołajki Pomorskie, Myślice i Bukowo.
W sobotę, 15 stycznia br. o godzinie 12.25 zastęp pojechał do wsi Postolin do usunięcia drzewa złamanego przez wiatr.
O godzinie 12.56 zastęp skierowano do miejscowości Morany, gdzie samochód marki Jeep wyprowadzony z garażu stał na podwórzu, miał otwarte drzwi i maskę, z której parowało.
O godzinie 15.15 zastęp zadysponowano do miejscowości Kalwa, gdzie na jednej z posesji stała butla gazu propan-butan, a obok stał właściciel.
O godzinie 17.19 trzy zastępy pojechały do miejscowości Cierpięta, gdzie na jednej z posesji palił się żywopłot. Właściciel posesji do gaszenia pożaru żywopłotu z żywotników o wysokości około 3 m wykorzystał hydrant.
W niedzielę, 16 stycznia br. o godzinie 20.52 zastęp skierowano do Sztumskiej Wsi, gdzie paliły się opony złożone na polu uprawnym (pow. około 15 m²). Nie było zagrożenia dla innych obiektów. Opony dogasały.
W poniedziałek, 17 stycznia br. w godzinach 07.20 – 08.23 zastępy wyjeżdżały z interwencjami dotyczącymi usuwania złamanych drzew przez silny wiatr.
O godzinie 07.46 trzy zastępy zadysponowano do miejscowości Klecewo, gdzie w rowie przy drodze wojewódzkiej nr 517 znajdował się samochód osobowy marki Chevrolet Aveo.
Straciła panowanie nad pojazdem i wpadła do rowu.
Niestety, nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Przekonała się o tym w poniedziałek, 17 stycznia br. kierująca samochodem osobowym marki Chevrolet. W miejscowości Klecewo na oblodzonej nawierzchni kobieta straciła panowanie nad pojazdem, który zjechał do rowu i wywrócił się.
74-letnia mieszkanka Starego Targu w chwili zdarzenia była trzeźwa, a przyczyną kolizji było niedostosowanie prędkości do panujących warunków drogowych.
Informację przekazali: mł. ogn. Piotr Spiżewski, Starszy Technik Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczy KP PSP Sztum oraz st. asp. Karolina Gastoł - Zawicka, oficer prasowy KPP Sztum
Zdjęcia: KPP w Sztumie