W poniedziałek, 22 listopada br. o godzinie 21.57 dwa zastępy zadysponowano do wsi Żuławka Sztumska do palących się śmieci, m.in. opon i części samochodowych.
Poszukiwany wpadł podczas kontroli drogowej.
Funkcjonariusze podczas każdej kontroli drogowej nie tylko egzekwują przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, czy sprawdzają stan techniczny pojazdów, ale również weryfikują dane kierowców. Właśnie podczas takich sprawdzeń w policyjnych systemach funkcjonariusze ujawniają nieprawidłowości dotyczące kontrolowanych. Przekonał się o tym w poniedziałek, 22 listopada br. mieszkaniec powiatu sztumskiego.
Policjanci sztumskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej osobowego Volkswagena, kierowanego przez 27-latka. W trakcie kontroli, po sprawdzeniu mężczyzny w policyjnej bazie okazało się, że mężczyzna poszukiwany jest do odbycia kary ośmiu miesięcy pozbawienia wolności w zakładzie karnym za przestępstwo związane z kradzieżą. Poszukiwany mężczyzna został zatrzymany oraz przewieziony do Komendy Powiatowej Policji w Sztumie, skąd w policyjnym konwoju trafił do zakładu karnego, gdzie będzie odbywać zasądzoną karę pozbawienia wolności.
We wtorek, 23 listopada br. o godzinie 20.26 zastęp skierowano do Sztumu, gdzie na ul. Nowowiejskiego paliły się śmieci w śmietniku wolno stojącym.
W środę, 24 listopada br. o godzinie 22.29 zastęp pojechał do miejscowości Dzierzgoń, gdzie na ul. Słonecznej doszło do zderzenia dwóch osobówek. Samochód marki Ford Focus blokował oba pasy jezdni. Auto miało uszkodzoną lewą przednią stronę. Drugi pojazd, Volkswagen Passat znajdował się w przydrożnym rowie około 2m poza pasem jezdni. Samochód również miał uszkodzoną lewą przednią stronę. Na miejscu obecna była policja. Autami podróżowali tylko kierowcy, którzy znajdowali się poza pojazdami – obaj przytomni, w kontakcie logicznym.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie pojazdu z włączoną sygnalizacją świetlną i błyskową oraz odłączeniu akumulatorów w obu pojazdach. Brak zadymienia czy jakichkolwiek wycieków z pojazdów. W trakcie prowadzonych działań, 22-letni kierujący VW zaczął uskarżać się na ból głowy i trudności w oddychaniu. Ratownicy udzielili mu kwalifikowanej pierwszej pomocy (wsparcie psychiczne, podanie tlenu). Drugi kierowca znajdował się w radiowozie policyjnym. Z informacji uzyskanych od policjantów wynikało, że mężczyzna był pod wpływem alkoholu i nie wymagał pomocy medycznej. Na miejsce zdarzenia zadysponowano ZRM. Policja kierowała ruch samochodowy na objazdy. Po przyjeździe na miejsce, ZRM po przebadaniu zabrał poszkodowanego kierowcę do Szpitala w Sztumie w celu wykonania szczegółowych badań lekarskich. Na miejsce przyjechały lawety oraz technik policyjny. Po przeprowadzonych działaniach przez technika pomoc przy załadunku pojazdu ( Ford ) na lawetę. Strażacy pomogli przy wyciągnięciu VW z rowu na ulicę i załadunku na lawetę. Po uprzątnięciu pozostałości roślinnych i resztek powypadkowych na pobocze drogi zakończono działania.
Pijany kierowca spowodował wypadek drogowy.
W środę, 24 listopada br. wieczorem Oficer Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Sztumie otrzymał zgłoszenie o zderzeniu się dwóch pojazdów. Na miejsce zostali skierowani funkcjonariusze posterunku policji w Dzierzgoniu. Po przybyciu mundurowych na miejsce okazało się, że kierujący osobowym Fordem 49-latek, podczas manewru wymijania uderzył w prawidłowo jadącego osobowego Volkswagena, kierowanego przez 22-letniego mieszkańca powiatu sztumskiego. Na miejsce wezwano również zespół ratownictwa medycznego, który zabrał 22-latka do szpitala, gdzie - jak się później okazało, nie odniósł poważnych obrażeń ciała. Z kolei 49-letni sprawca kolizji znajdował się w stanie nietrzeźwości. Badanie na zawartość alkoholu w jego organizmie wykazało 2 promile. Mężczyzna został zatrzymany oraz stracił prawo jazdy, a za kierowanie pojazdem znajdując się w stanie nietrzeźwości odpowie przed sądem. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.
Policjanci przypominają, że każdy kierowca, który wsiada za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu, nie tylko łamie prawo, ale stanowi ogromne zagrożenie na drodze.
Pamiętajmy!
-
będąc pod wpływem alkoholu nasza uwaga jest rozproszona, a reakcje opóźnione;
-
nie potrafimy właściwie ocenić odległości, a wyobraźnia namawia do brawury;
-
mamy problemy z koordynacją ruchową, a zdolność szybkiego podejmowania decyzji zawodzi;
-
możemy być nadmiernie pobudzeni lub wręcz przeciwnie, senni;
-
następują zmiany w postrzeganiu rzeczywistości i występuje podwójne widzenie.
W czwartek, 25 listopada br. o godzinie 16.20 trzy zastępy zadysponowano do miejscowości Ramoty, gdzie w jednym z budynków wielorodzinnych paliły się sadze w przewodzie kominowym.
Wspólne kontrole policjantów ze Strażą Ochrony Kolei.
Policjanci KPP w Sztumie wraz ze Strażą Ochrony Kolei prowadzili w czwartek, 25 listopada br. kontrole dworców na terenie powiatu sztumskiego. Działania mundurowych mają na celu poprawę bezpieczeństwa na obszarach kolejowych oraz przeciwdziałaniu niszczeniu mienia i kradzieży elementów infrastruktury kolejowej. Tego typu kontrole mundurowych będą systematycznie się powtarzać.
Bez uprawnień usiadł za kierownicą.
W czwartek, 25 listopada br. policjanci prewencji KPP w Sztumie patrolując ulice miasta zauważyli kierowcę Volkswagena, który najprawdopodobniej nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Osobowe auto zatrzymano do kontroli drogowej. Przypuszczenia funkcjonariuszy okazały się trafne. Po sprawdzeniu kierującego w policyjnej bazie okazało się, że 50-latek nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Z uwagi na to, że kierujący już wcześniej był zatrzymywany do kontroli drogowej za kierowanie pojazdem bez uprawnień, mundurowi odstąpili od wystawienia wysokiego mandatu karnego, tylko skierowali sprawę do Sądu Rejonowego o ukaranie. 50-letniemu mieszkańcowi gm. Sztum grozi wysoka kara grzywny.
W piątek, 26 listopada o godzinie 14.06 dwa zastępy skierowano do miejscowości Stare Miasto, gdzie na jednym pasie drogi stał samochód osobowy marki Volkswagen Passat. Nie było widać ognia. Podróżujący znajdowali się poza samochodem. Samodzielnie podjęli próbę gaszenia pojazdu przy pomocy gaśnicy. Policja obecna na miejscu zdarzenia. Nie było osób poszkodowanych.
Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodu gaśniczego z włączoną sygnalizacją świetlną. Na czas trwania akcji zamknięto ruch samochodowy w obu kierunkach. Na miejsce zdarzenia przyjechał zastęp z OSP Stary Dzierzgoń. Ratownicy odłączyli akumulator w pojeździe. Sprawdzili kamerą termowizyjną miejsce, z którego według kierowcy wydobywał się dym (okolice głośnika w drzwiach, tapicerkę zdjął wcześniej kierowca ). Nie widać zarzewi ognia, brak zagrożenia. Na tym zakończono działania.
W sobotę, 27 listopada br. o godzinie 15.15 zastęp pojechał do Sztumskiej Wsi, gdzie na drodze krajowej nr 55 znajdowała się plama oleju o powierzchni 1m².
Policyjna akcja „Trzeźwość”.
Przez weekend na drogach województwa pomorskiego można było zauważyć większą liczbę mundurowych, kontrolujących trzeźwość kierujących. Pomorscy policjanci przeprowadzili działania pn. „Trzeźwość”, których celem jest zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych, powodowanych przez uczestników ruchu, znajdujących się pod wpływem alkoholu lub innych środków działających podobnie. Funkcjonariusze przy okazji kontroli trzeźwości sprawdzali także czy kierowca i pasażerowie korzystają z pasów bezpieczeństwa.
Każdy zatrzymany do kontroli kierujący poddany został badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Policja przypomina również, że kierowanie rowerem pod wpływem alkoholu także jest zabronione. W skrajnych przypadkach policjant może odstąpić od nałożenia mandatu karnego i sporządzić wniosek o ukaranie do sądu.
W niedzielę, 28 listopada br. o godzinie 10.02 pięć zastępów zadysponowano do miejscowości Stare Miasto, gdzie w jednym z budynków jednorodzinnych paliły się sadze w przewodzie dymowym.
W poniedziałek, 29 listopada br. o godzinie 14.08 zastęp w trakcie jazdy szkoleniowej najechał na zdarzenie w miejscowości Krasna Łąka. Na drodze powiatowej nr 3104G, na jednym pasie jezdni leżała złamana gałąź. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez prawidłowe ustawienie samochodu pożarniczego, po czym przecięli gałąź za pomocą pilarki spalinowej i usunęli z jezdni.
Informację przekazali: mł. ogn. Piotr Spiżewski, Starszy Technik Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczy KP PSP Sztum oraz st. sierż. Paweł Łyko, oficer prasowy KPP Sztum