Wydanie nr 331/2024, Wtorek 26.11.2024
imieniny: pokaż (10 imion)Leonard, Sylwester, Dobiemiest, Delfin, Lechosława, Lechosław, Jan, Konrad, Sylwestra, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl

Jedna osoba w szpitalu po dachowaniu w Starym Mieście – raport sztumskich służb mundurowych.

W ostatnim tygodniu funkcjonariusze straży pożarnej i policji z powiatu sztumskiego wyjeżdżali do kilkunastu interwencji, o czym mogą się państwo przekonać czytając poniższy raport.

 

Mandaty i pouczenia za brak maseczki.

Czwarta fala w natarciu. Mimo, iż wiele osób skorzystało ze szczepień, wciąż odnotowuje się nowe zachorowania. Obserwując wzrost liczby zakażeń koronawirusem, sztumscy policjanci prowadzą wzmożone działania poświęcone walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Podczas kontroli m.in. placówek handlowych, dworców i środków komunikacji publicznej policjanci zwracają uwagę przede wszystkim na obowiązek zasłaniania maseczką ust i nosa. Tylko w poniedziałek, 25 października br. mundurowi przeprowadzili ponad 41 kontroli sklepów, obiektów handlowych, środków komunikacji publicznej oraz innych miejsc gromadzenia się osób i z powodu lekceważącego stosunku do obowiązku zasłaniania ust i nosa interweniowali wobec 50 osób. Na sprawców tych wykroczeń policjanci nakładali mandaty albo stosowali pouczenie.

Pamiętajmy, że w pomieszczeniach zamkniętych: w sklepach, urzędach, pociągach czy autobusach wciąż obowiązuje zasada zasłaniania ust i nosa maseczką ochronną.

Przed nami kolejne policyjne działania poświęcone walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Pamiętajmy, zagrożenie nie zniknęło, a nieodpowiedzialne zachowanie może doprowadzić do szybkiego wzrostu zachorowań na COVID-19 i w efekcie do ponownych bardziej restrykcyjnych ograniczeń. Policyjne kontrole będzie można spotkać m.in. w sklepach, na dworcu i środkach komunikacji publicznej, gdzie funkcjonariusze będą stanowczo reagować na wszystkie przejawy niestosowania się do przepisów. Koronawirus nie zniknął. Bądźmy odpowiedzialni, stosujmy się do obostrzeń i nie narażajmy nikogo na zakażenie.

 

 

 

We wtorek, 26 października br. o godzinie 09.46 dwa zastępy skierowano do miejscowości Trankowice, gdzie zgłaszający stwierdził na otwartej przestrzeni wyczuwalny dziwny zapach. Po dojeździe zastępów nie stwierdzono zapachu gazu. Po wykonaniu pomiarów wynik pokazał 0,00 LEL. W miejscowości tej nie ma gazu ziemnego. W punktach wymiany butli Propan-Butan nie stwierdzono zagrożenia.

 

 

 

Z maluszkami o bezpieczeństwie.

Policjanci w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych podejmują wiele działań profilaktycznych, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży, żeby uchronić ich przed zagrożeniami na jakie narażone są w codziennym życiu. Tym razem dzielnicowy Posterunku Policji w Starym Targu odwiedził w środę, 27 października br. wychowanków Przedszkola w Starym Targu. W trakcie pogadanki maluchy zapoznały się z zasadami bezpiecznego poruszania się po drodze. Wiedzą już, jak bezpiecznie przechodzić przez przejście dla pieszych oraz jak ważne jest posiadanie odblasków.

Policjant przypomniał najmłodszym o numerze alarmowym 112 i jak z niego korzystać, a także jak się zachować wobec innych zagrożeń, m.in. kiedy się zgubią lub jak bronić się przed atakiem psa. Funkcjonariusz chętnie odpowiadał na wszystkie pytania maluchów.

 

 

 

W czwartek, 28 października o godzinie 14.03 trzy zastępy pojechały do miejscowości Górki, gdzie doszło do zdarzenia drogowego. Samochód osobowy marki Ford Fiesta uderzył lewą stroną pojazdu w przydrożne drzewo. Na miejscu były dwa patrole policji. Poszkodowany kierowca był przytomny, siedział za kierownicą z raną języka. Droga zablokowana była w jednym kierunku.

Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez prawidłowe ustawienie samochodów gaśniczych, udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy (wsparcie psychiczne) kierowcy pojazdu oraz odłączyli akumulator w pojeździe. Po przyjeździe ZRM, przekazano osobę poszkodowaną pod ich opiekę. Strażacy przekazali miejsce zdarzenia policji. Po przebadaniu poszkodowany kierowca odmówił hospitalizacji. Na miejsce zdarzenia dojechała lawet. Po uprzątnięciu z jezdni resztek powypadkowych, zakończono działania. Na miejscu pozostał patrol policji.

 

 

 

W sobotę, 30 października br. o godzinie 08.40 dwa zastępy zadysponowano do miejscowości Piaski Morąskie do pożaru sadzy w przewodzie kominowym budynku jednorodzinnego parterowego. Piec C.O. był wygaszony, brak zadymienia w budynku, brak poszkodowanych. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez prawidłowe ustawienie samochodu pożarniczego. Na miejsce przyjechał zastęp SHD-21. Ratownik pracujący w koszu podnośnika rozpoczął czyszczenie komina z palących się sadz. Opadłe sadze zostały usunięte z komina przez wyczystkę przy piecu. Po ugaszeniu i wykonaniu pomiarów detektorem wielogazowym, który wykazał brak zagrożenia, zakończono działania.

O godzinie 14.58 trzy zastępy skierowano do Starego Miasta, gdzie doszło do wypadku drogowego. Samochód osobowy marki Seat Arosa po dachowaniu znajdował się w przydrożnym rowie. Kierująca pojazdem kobieta leżała na poboczu drogi pod opieką świadków zdarzenia. Kobieta była przytomna, z otarciami skóry na twarzy. W zdarzeniu uczestniczyły jeszcze dwa samochody osobowe, które z drobnymi uszkodzeniami karoserii stały na drodze - kierujący nie odnieśli obrażeń. Na miejscu nie było jeszcze ZRM i policji.

Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez prawidłowe ustawienie samochodu pożarniczego, odłączyli akumulator w samochodzie Seat oraz udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanej - badanie fizykalne i wsparcie psychiczne. Na miejsce przyjechał zastęp z OSP Stare Miasto, patrol policji i ZRM. Poszkodowana została przekazana pod opiekę ZRM. Wprowadzono ruch wahadłowy na czas trwania akcji. Poszkodowana została zabrana przez ZRM do szpitala w Sztumie. Na miejsce przyjechał technik policyjny. Samochody osobowe biorące udział w zdarzeniu zjechały z drogi na pobocze. Po usunięciu z jezdni resztek powypadkowych, strażacy zakończyli działania. Na miejscu pozostała policja.

 

 

 

W niedzielę, 31 października br. o godzinie 11.23 trzy zastępy pojechały do miejscowości Sztumskie Pole, gdzie paliło się około 50 m² terenu leśnego (ściółki leśnej).

O godzinie 17.15 dwa zastępy zadysponowano do miejscowości Gościszewo, gdzie paliły się sadze w przewodzie kominowym w budynku jednorodzinnym. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez prawidłowe ustawienie samochodów z włączoną sygnalizacją świetlną, wygasili w piecu i wybrali z wyczystki. Ratownicy weszli na dach budynku przy pomocy drabiny i wyczyścili przewód kominowy przy pomocy sprzętu kominiarskiego. Skontrolowali kamerą termowizyjną - brak zagrożenia. Przekazali miejsce zdarzenia właścicielowi i wystawili druk o zakazie używania pieca do czasu ekspertyzy kominiarskiej.

 

 

W poniedziałek, 1 listopada br. o godzinie 11.39 zastęp pojechał do miejscowości Myślice, gdzie na cmentarzu przy pojemnikach na śmieci znajdowały się nadpalone krzaki i pozostałości roślinne. Postronne osoby polewały wodą dymiące się krzaki. Strażacy rozgarnęli nadpalone krzaki i pozostałości roślinne. Podali jeden prąd wody W-25 w natarciu na tlące się krzaki. Ponownie przegarnęli i przelali wodą, po czym ugasili. Na tym zakończono działania.


 


 

Informację przekazali: mł. ogn. Piotr Spiżewski, Starszy Technik Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczy KP PSP Sztum oraz st. sierż. Paweł Łyko, oficer prasowy KPP Sztum

 

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.