Turniej o Puchar Federacji IMCF w Sportowych Walkach Rycerskich odbędzie się w dniach 11-12 września br. na terenie Muzeum Zamkowego w Malborku. W zawodach wezmą udział najlepsi rycerze z kilkunastu krajów świata. Organizatorzy turnieju zwracają uwagę, że autentyczność jest jego największą zaletą. Co odznacza ta autentyczność?
- „To, że zawodnicy stają naprzeciw siebie w szrankach (średniowiecznym ringu), z bronią białą w ręku, która różni się od jej średniowiecznych kopii tylko tym, że jest „zatępiona”. Pojedynki są toczone na pełnej szybkości, ciosy wyprowadzane są z pełną siłą. Tu zwycięża lepszy, ten, który faktycznie pokona swojego przeciwnika” - podkreślają organizatorzy.
Podczas turnieju rozgrywane konkurencje bojowe będą podzielone na dwie kategorie: walki indywidualne (pojedynki) i walki grupowe (bohurty), przy czym w każdej kategorii rozgrywanych będzie kilka turniejów.
- „W pojedynkach mamy trzy konkurencje: walka na miecze i tarcze, na miecze długie (inaczej zwane dwuręcznymi) oraz na broń drzewcową (halabardy). Niezależnie od konkurencji, walka jest na punkty z podziałem na rundy o określonej długości. Upraszczając, wygrywa ten zawodnik, który w czasie całego pojedynku zada więcej ciosów, uderzając bezpośrednio w ciało (dokładniej w zbroję) przeciwnika” - informują organizatorzy.
W przypadku walk grupowych zasady są zgoła inne. Nie liczy się tu bowiem ani liczba trafień, ani czas trwania walki.
- „Walka trwa, dopóki jedna z drużyn nie powali na ziemię wszystkich zawodników drużyny przeciwnej. Wachlarz ciosów i technik stosowanych w walkach grupowych jest bardziej szeroki od tych z pojedynków. Broń używana przez rycerzy w tych walkach też jest cięższa i bardzo zróżnicowana: można podziwiać topory, buzdygany, tasaki i ciężką broń dwuręczną, której używano na polu bitew sześć wieków temu” - podsumowują organizatorzy.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie jarmark rzemieślniczy, na którym kupić będzie można m.in. biżuterię, sztylety, wyroby drewniane, wyroby z bursztynu, miody, wyroby ceramiczne, domowy kwas chlebowy oraz wyroby kowalskie.
Program.
Dzień pierwszy – sobota, 11 września br.
09:30 – 10:30 Ceremonia otwarcia
10:30 – 11:30 Broń drzewcowa, kobiety i mężczyźni, 1 vs 1
11:30 – 13:30 Walki grupowe mężczyzn, 5 vs 5
13:00 – 14:30 Miecz długi, kobiety i mężczyźni, 1 vs 1
14:30 – 16:30 Walki grupowe mężczyzn, 5 vs 5
16:30 – 18:00 Miecz i tarcza, kobiety i mężczyźni, 1 vs 1
18:00 – 20:00 Grupowe walki pozaturniejowe
Dzień drugi – niedziela, 12 września br.
09:30 – 11:00 Miecz i tarcza, kobiety i mężczyźni, ćwierćfinał, półfinał i finał
11:00 – 12:30 Miecz długi, kobiety i mężczyźni, ćwierćfinał, półfinał i finał
12:30 – 14:00 Broń drzewcowa, kobiety i mężczyźni, ćwierćfinał, półfinał i finał
14:00 – 16:00 Ćwierćfinał, półfinał i finał w walkach 5 vs 5
16:00 – 17:00 Ceremonia dekoracji i uroczyste zakończenie Turnieju
Informacja prasowa organizatora
Zobacz obraz wideo na żywo z kamery Wały Von Plauena w Malborku kamera na żywo
Czy jest gdzieś transmisja ? Pamiętam że ostatnio była ale nie pamiętam strony .
Czasy się zmieniają czy to prawda że kiedyś jak wychodzi przed zamek walczyć kobieta machała białą hustką a w tym roku najładniejsza kobieta ma machać białymi majtkami
SUPER! EKSTRA ATRAKCJA, A KIEDY COŚ DLA MIESZKAŃCÓW? zasłaniacie się COVID jakoś wszyscy w koło funkcjonują.
wybraliście sobie burmistrza z SLD to teraz nie płaczcie