W poniedziałek, 2 sierpnia br. o godzinie 07.19 zastęp skierowano do miejscowości Górki, gdzie silny wiatr złamał konar drzewa na wysokości około 3m nad pasem zieleni oraz płotem stacji paliw.
O godzinie 12.52 zastęp pojechał do Sztumu, gdzie w budynku jednorodzinnym przy ulicy Kochanowskiego, w wyniku rozpoznania stwierdzono gniazdo owadów – szerszeni, znajdujące się w ścianie budynku murowanego z cegły na wysokości około 5 m. Owady dostają się do mieszkania. W mieszkaniu na co dzień przebywa osoba uczulona oraz dwoje dzieci. Na czas trwania akcji, wszystkie osoby opuściły mieszkanie.
O godzinie 16.03 dwa zastępy zadysponowano do Dzierzgonia, gdzie na ul. Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 515 z drogą powiatową 3114 G zderzyły się dwa samochody osobowe marki Volkswagen Golf 4 oraz VW Touran. Pojazdami łącznie podróżowało 6 osób - wszystkie znajdowały się poza autami i twierdziły, że nie potrzebują pomocy medycznej. Na miejscu zdarzenia obecny był patrol policji. Na czas trwania akcji ratunkowej droga wojewódzka była nieprzejezdna, ponieważ samochody blokowały oba pasy jezdni. Widoczne były wycieki płynów eksploatacyjnych.
O godzinie 21.39 trzy zastępy skierowano do Dzierzgonia, gdzie na Wojska Polskiego paliła się wiata na terenie tartaku, pod którą znajdowały się maszyny. Paliły się belki konstrukcji dachowej, podbitka i ściana drewniana. Łącznie około 18 m². Prąd do wiaty nie był doprowadzony. Wiata drewniana pokryta blacho dachówką. Brak osób poszkodowanych. Policja była obecna na miejscu.
Nie ustąpił pierwszeństwa i doprowadził do zderzenia.
Do zdarzenia drogowego doszło w poniedziałek, 2 sierpnia br. w Dzierzgoniu. Pracujący na miejscu funkcjonariusze ruchu drogowego wstępnie ustalili, że 74-letnia mężczyzna kierujący osobowym Volkswagenem nie ustąpił pierwszeństwa prawidłowo jadącej osobówką 36-letniej kobiecie, doprowadzając do zderzenia się pojazdów. W wyniku tego zdarzenia mieszkanka powiatu chełmskiego z obrażeniami nogi została przewieziona do szpitala. Kierującemu 74-letniemu mieszkańcowi Dzierzgonia nic się nie stało. Obydwoje uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Policjanci zabezpieczyli ujawnione na miejscu wypadku ślady, wykonali dokumentację fotograficzną oraz sporządzili oględziny rozbitych samochodów.
Policjanci przypominają kierującym o rozsądku i rozwadze oraz stosowaniu się do przepisów ruchu drogowego.
We wtorek, 3 sierpnia br. o godzinie 15.32 trzy zastępy pojechały do miejscowości Górki, gdzie paliło się około 1600 m² zboża na pniu. Na polu przewrócony był słup energetyczny. Policja na miejscu.
Walka z COVID-19 wciąż trwa.
Sztumscy policjanci nie ustają w walce z epidemią COVID-19. Mundurowi weryfikują stosowanie się do obowiązujących ograniczeń oraz nakazów, ponieważ mają one na celu ochronę zdrowia i życia nas wszystkich. Mundurowi dbają również o zapewnienia bezpieczeństwa w rejonie organizowanych punktów szczepień na terenie powiatu sztumskiego. Apelują o rozwagę i przypominają, że wszystkie ograniczenia i obostrzenia mają na celu ochronę życia i zdrowia.
Policjanci z sztumskiej komendy prowadzą intensywne działania, aby zmniejszyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Funkcjonariusze przeprowadzają liczne kontrole i zwracają szczególną uwagę na stosowanie się do obowiązku zasłaniania nosa oraz ust. Funkcjonariusze dbają również o zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w rejonach organizowanych punktów szczepień przeciwko COVID-19 w powiecie sztumskim.
Mundurowi kolejny raz apelują o odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale także inne osoby, które mijamy każdego dnia. Przez cały czas, funkcjonariusze prowadzą działalność profilaktyczną i edukacyjną w stosunku do osób zarządzających sklepami wielkopowierzchniowymi. Pojawiają się w takich miejscach niezapowiedzianie i sprawdzają czy obostrzenia sanitarne są przestrzegane. W najbliższych dniach należy spodziewać się dalszych sprawdzeń.
Nie podchodźmy do wprowadzonych obostrzeń lekceważąco! Pamiętajmy, że zdrowie nasze i naszych najbliższych zależy w dużej mierze od naszej odpowiedzialnej postawy. Dla naszego wspólnego dobra funkcjonariusze zapowiadają regularne sprawdzenia stosowania się do obostrzeń. Policjantów będzie można spotkać wszędzie tam, gdzie zajdzie się potrzeba interweniowania.
Apelujemy! Bądźmy odpowiedzialni i stosujmy się do obostrzeń. Pamiętajmy, że priorytetem dla wszystkich powinna być ochrona zdrowia. Informacje na temat obowiązujących przepisów znaleźć można klikając w poniższy link: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia
W środę, 4 sierpnia br. o godzinie 09.32 zastęp zadysponowano do miejscowości Koślinka, gdzie owady założyły gniazdo na poddaszu budynku mieszkalnego.
O godzinie 12.26 zastęp skierowano do Sztumu, gdzie owady założyły gniazdo na elewacji budynku Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego.
Rodzinna kłótnia zakończona zatrzymaniem.
W środę, 4 sierpnia br. dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Sztumie otrzymał zgłoszenie dotyczące rodzinnej kłótni. Na miejsce zostali skierowani funkcjonariusze Posterunku Policji w Starym Targu. Mundurowi po przybyciu na miejsce uzyskali informację, że jeden z uczestników kłótni domowej pijany pojechał autem do sklepu po alkohol. Funkcjonariusze natychmiast podjechali pod wskazane miejsce i po chwili zatrzymali kierującego osobowym Oplem 30-latka. Jak się okazało, kierujący znajdował się w stanie nietrzeźwości. Badanie na zawartość alkoholu wykazało w jego organizmie ponad dwa promile. Po sprawdzeniu osoby w policyjnej bazie okazało się, że nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami, a osobowy Opel nie posiada aktualnych badań technicznych. Mężczyzna został zatrzymany. Teraz 30-letni mieszkaniec gm. Stary Targ za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem. Za kierowanie pojazdem znajdując się w stanie nietrzeźwości 30-latkowi grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.
W związku z faktem, że mężczyzna działał w warunkach recydywy, kara może być zwiększona do 3 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo 30-latek odpowie przed sądem za popełnione wykroczenia, jakimi było kierowanie pojazdem bez uprawnień oraz bez ważnego przeglądu technicznego. Za to mężczyźnie grozi wysoka kara grzywny.
W czwartek, 5 sierpnia br. o godzinie 17.42 osiem zastępów pojechało do miejscowości Nowe Minięty, gdzie na polu paliła się pszenica na pniu na powierzchni około 1ha. Widoczne miejsce po wypaleniu około 4 ha. Właściciel przy pomocy sprzętu rolniczego oddzielał pszenicę na pniu od palącej się części pola.
O bezpiecznych wakacjach z uczestnikami obozu.
Dzielnicowi Posterunku Policji w Starym Targu jak co roku spotykają się z dziećmi w czasie trwających wakacji. Podczas spotkania w czwartek, 5 sierpnia br. z uczestnikami obozu w Tulicach dzielnicowy rozmawiał z młodzieżą na temat zagrożeń, jakie mogą się pojawić w lesie i jak ich uniknąć, aby być bezpiecznym. Ponadto poruszono temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz właściwego zachowania nad wodą.
W trakcie spotkania mundurowy udzielił kilka cennych wskazówek, odnośnie bezpiecznego poruszania się po lesie:
-
Starajmy nie wybierać się do lasu w pojedynkę. Jeśli jednak zdarzy się, że idziemy sami, nasi bliscy powinni wiedzieć, gdzie się znajdujemy. Podajmy im też przybliżony czas powrotu.
-
Jeśli wybieramy się do lasu w towarzystwie, nie oddalajmy się od tych osób. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym.
-
Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy.
-
Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w momencie zagubienia w lesie mogą okazać się bardzo pomocne. Telefon możemy wykorzystać do wezwania pomocy. Pomoże również odczytać naszą lokalizację oraz możemy skorzystać z aplikacji telefonu, która wskazuje naszą lokalizację rodzinie, jak również wzywanym służbom ratunkowym.
-
Pamiętajmy, że elementy odblaskowe czy jasny strój mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej.
-
Jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych.
-
Wybierajmy wczesną porę dnia na wędrówkę po lesie, nie po zmierzchu. W nocy temperatura jest niska i może być wtedy zagrożone nasze życie lub zdrowie.
-
Udając się do lasu dokładnie zabezpieczmy pojazd, pozamykajmy drzwi, okna, pozostawmy auto w widocznym miejscu, aby nie stanowiło łatwego łupu dla złodziei.
-
Nie pozostawiajmy w pojeździe wartościowych przedmiotów (sprzętu do nawigacji, laptopa, telefonu komórkowego, torebki, portfela, dokumentów).
-
Nie nośmy ze sobą rzeczy wartościowych, aby uniknąć ich zagubienia.
-
Warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie.
-
Gdy wybieramy się na dłużej do lasu, zabierzmy ze sobą wodę oraz coś do jedzenia;
-
Stosujmy się do oznakowań i regulaminów, które można znaleźć przy wejściach do lasu;
-
Nie śmiećmy, zabierzmy z lasu, to co ze sobą przynieśliśmy.
-
Gdy znajdziemy niewybuch, niewypał z czasów wojny bądź inne przedmioty, nigdy ich nie dotykajmy, tylko niezwłocznie powiadommy Policję.
-
Jeśli podejrzewamy, że ktoś z naszych bliskich zgubił się w lesie, natychmiast zaalarmujmy policjantów.
-
Jeśli zabłądzimy w lesie nie zwlekając zaalarmujmy Policję, starajmy się też dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na odnalezienie.
-
Kiedy odnajdziemy drogę do domu niezwłocznie powiadommy Policję, że już nie potrzebujemy pomocy. Oszczędzi to czasu i zaangażowania wszystkich osób, które biorą udział w poszukiwaniach.
Dzięki tym wskazówkom możemy uniknąć wielu zagrożeń czyhających w lesie i bez zakłóceń korzystać z uroków przyrody. Dodatkowo w ramach kampanii ,,Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą’’ mundurowy przypomniał, jak ważne jest przestrzeganie regulaminu kąpielisk i miejsc wypoczynku oraz przestrzegali o konsekwencjach w przypadku skakania do nieznanej i płytkiej wody, pływaniu po spożyciu alkoholu, a także o nie pozostawianiu swoich rzeczy bez opieki. Mundurowy udzielił uczestnikom podstawowych rad i wskazówek, jak bezpiecznie poruszać się po drodze, przechodzić przez jezdnię oraz jak prawidłowo używać elementów odblaskowych.
Policyjna akcja „Motocykle”.
Od piątku, 6 sierpnia br. przez trzy dni na terenie całego województwa pomorskiego policjanci ruchu drogowego prowadzili wzmożone działania prewencyjno-kontrolne pod nazwą „Motocykle”. Ich celem było przede wszystkim zmniejszenie zagrożenia bezpieczeństwa na drogach związanego z nieprawidłowymi zachowaniami kierowców jednośladów, polegającymi przede wszystkim na nieprzestrzeganiu ograniczeń prędkości oraz wykonywaniu niebezpiecznych manewrów na drodze.
Zapewnienie bezpieczeństwa na drogach to jeden z priorytetów pracy policjantów. Od piątku od wczesnych godzin porannych na drogach powiatu sztumskiego policjanci wydziału ruchu drogowego prowadzili działania pn. „Motocykle”, których celem było m.in. eliminowanie z ruchu drogowego kierujących motocyklami, którzy nie posiadają uprawnień do tej kategorii pojazdu, kontroli stanu technicznego motocykli, a także sprawdzenie stanu trzeźwości kierowców.
Okres wakacyjny jest to czas, w którym dochodzi do większej ilości zdarzeń drogowych z udziałem tych niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policjanci apelują do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych. Pamiętajmy, że w przypadku nawet najdrobniejszej kolizji motocykla i samochodu, to motocyklista ma najmniejsze szanse na przeżycie. Przed wykonaniem manewru skrętu czy zmiany pasa spójrzmy uważnie w lusterka. Motocykl często staje się widoczny dopiero w ostatnim momencie. Zadbajmy o wspólnie bezpieczeństwo na naszych drogach.
W sobotę, 7 sierpnia br. o godzinie 16.33 dwa zastępy skierowano do miejscowości Gronajny, gdzie na drzewie na wysokości około 18 m znajdował się kot, który nie mógł samodzielnie zejść. Właściciel zwierzęcia obecny był na miejscu zdarzenia i twierdził, iż kot zaginął około 7 dni wcześniej.
O godzinie 18.22 zastęp skierowano do miejscowości Minięty do zabezpieczenia miejsca lądowania Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na boisku, gdzie ma wylądować śmigłowiec LPR odbywał się mecz. Policja i ZRM na miejscu.
W niedzielę, 8 sierpnia br. o godzinie 00.37 dwa zastępy zadysponowano do miejscowości Goraj, gdzie na polu paliła się pryzma sprasowanej słomy o wymiarach 7 m x 3 m x 3 m. Brak osób poszkodowanych oraz obiektów zagrożonych. Policja obecna była na miejscu zdarzenia.
O godzinie 07.37 zastęp ponownie skierowano do miejscowości Goraj, gdzie pogorzelisko po wcześniejszym pożarze tliło się i paruje. Widać było lekkie zadymienie.
O godzinie 16.23 dwa zastępy pojechały do Dzierzgonia, gdzie na ulicy Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” na jednym pasie jezdni znajdował się spróchniały konar drzewa. Konar lipy o średnicy około 50 cm.
O godzinie 18.27 zastęp skierowano do wsi Koniecwałd, gdzie pogorzelisko po wcześniejszym pożarze tliło się i paruje. Widać lekkie zadymienie.
Informację przekazał: mł. ogn. Piotr Spiżewski, Starszy Technik Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczy KP PSP Sztum oraz st. sierż. Paweł Łyko, oficer prasowy KPP Sztum
Zdjęcia: KPP Sztum