Policja apeluje o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie, w tym o przestrzeganie wprowadzonych obostrzeń. W tych trudnych dla wszystkich chwilach ważne jest, by zachować rozsądek. Wszystko po to, aby spowolnić oraz zatrzymać rozprzestrzenianie się COVID-19. Dbajmy wszyscy o siebie nawzajem. Z uwagi na wzrost liczby zachorowań na koronawirusa, od soboty, 10 października br. cały kraj zostaje objęty żółtą strefą, z wyłączeniem powiatów należących do strefy czerwonej i będą obowiązywać dodatkowe nakazy i zakazy. Służby mundurowe przypominają również, że kto nie będzie stosował się do obowiązujących obostrzeń i pomimo informowania przez policjantów o konieczności zakrywania ust i nosa tego nie zrobi, musi liczyć się z mandatem do wysokości 500 zł albo skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu. Wszystko po to, aby spowolnić oraz zatrzymać rozprzestrzenianie się COVID-19.
Obostrzenia obowiązujące w żółtej strefie.
1. Obowiązek zakrywania nosa i ust w całym kraju.
Pamiętaj o zasłanianiu nosa i ust w przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Będzie to obowiązkowe w całym kraju. Obowiązek ten nie dotyczy, gdy przebywamy na terenie lasów, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego albo plaży. Zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.
2. Lokale gastronomiczne.
Na terenie całego kraju należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m². Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.
3. Imprezy okolicznościowe.
W sytuacji, kiedy planujesz organizację chrzcin, wesel czy innych imprez okolicznościowych, powinieneś pamiętać, że obowiązuje limit osób, które mogą brać udział w tego typu wydarzeniach. W strefie żółtej - 75 osób. Abyś mógł się odpowiednio przygotować, to ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc w sobotę, 17 października br.
4. Wydarzenia kulturalne.
W przestrzeni zamkniętej tego typu wydarzenie może odbyć się z udziałem 25 proc. publiczności - taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze, może uczestniczyć maksymalnie 100 osób - jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m².
5. Zgromadzenia.
Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.
Dbajmy o siebie nawzajem.
Pamiętajmy, że nasze zdrowie zależy od wzajemnej odpowiedzialności. Stosujmy się do obecnie obowiązujących ograniczeń, zakrywajmy usta i nos, często myjmy i dezynfekujmy ręce, zachowujmy bezpieczną odległość od innych osób, a także unikajmy dotykania oczu, nosa i ust. Nie zapominajmy, żeby osoby przebywające na kwarantannie, które posiadają smartfona korzystały z bezpłatnej aplikacji „Kwarantanna domowa”. Jest to aplikacja, która ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych.
Służby mundurowe apelują o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie, w tym o przestrzeganie wprowadzonych obostrzeń. W tych trudnych dla wszystkich chwilach ważne jest, by zachować rozsądek. Wszystko po to, aby spowolnić oraz zatrzymać rozprzestrzenianie się COVID-19. Dbajmy wszyscy o siebie nawzajem.
Informację przekazała: mł. asp. Joanna Słowik, oficer prasowy KPP Nowy Dwór Gdański