W poniedziałek, 2 marca br. o godzinie 11.30 zastęp został skierowany do Dzierzgonia, gdzie w jednym z mieszkań przy ulicy 1 Maja leżał na podłodze starszy mężczyzna. Na miejscu znajdowały się również dwie dorosłe osoby, które wezwały pomoc.
Ratownicy weszli do mieszkania, gdzie w pokoju na podłodze znajdował się nieprzytomny starszy mężczyzna. Gdy nie stwierdzili u poszkodowanego tętna ani oddechu, przystąpili do KPP. Ratownicy podłączyli respirator AED oraz rozpoczęli wykonywanie zewnętrznego masażu serca do czasu przyjazdu PRM.
We wtorek, 3 marca br. o godzinie 16.11 strażacy wezwani zostali do miejscowości Tabory, do zalanej piwnicy w jednym z budynków jednorodzinnych. Na skutek pęknięcia rury w piwnicy doszło do zalania trzech pomieszczeń piwnicznych, około 1 m wody.
W środę, 4 marca br. o godzinie 07.41 zastęp wezwany został do miejscowości Nowy Folwark, gdzie w budynku mieszkalnym znajdowała się osoba poszkodowana, która nie może otworzyć drzwi. Poszkodowana, starsza kobieta była przytomna i uskarżała się na ból nogi. Ratownicy udzielili poszkodowanej KPP - ustabilizowali kończynę dolną i wsparli psychicznie.
Tego samego dnia o godzinie 14.30 dwa zastępy pojechały do Nowego Targu do budynku jednorodzinnego, w którym paliła się sadza w przewodzie kominowym. Nikogo nie było w środku. Strażacy wygasili w piecu i wybrali z wyczystki.
W piątek, 6 marca br. o godzinie 21.19 dwa zastępy skierowano do Starego Targu, gdzie w budynku jednorodzinnym przy ulicy Głównej zapaliła się instalacja elektryczna. Zapaleniu uległa instalacja elektryczna w puszce w ścianie pod boazerią PCV. Właściciel przed przybyciem ratowników wyłączył prąd, zerwał część boazerii i ugasił pożar.
W niedzielę, 8 marca br. o godzinie 07.42 dwa zastępy zadysponowano do Dzierzgonia, gdzie w budynku wielorodzinnym przy ulicy Traugutta w swoim mieszkaniu zasłabła osoba. Drzwi do mieszkania były otwarte, a poszkodowana osoba znajdowała się w pokoju na podłodze. Była przytomna i w kontakcie logicznym.
We wtorek, 10 marca br. o godzinie 06.41 trzy zastępy pojechały do wsi Żuławka Sztumska, gdzie samochód osobowy marki Toyota Yaris uderzył czołowo w drzewo. Kierowca opuścił pojazd samodzielnie przed przybyciem zastępu.
W czwartek, 12 marca br. w godzinach od 13.36 do 18 zastępy straży pożarnej z powiatu sztumskiego 21 razy interweniowały w celu usunięcia skutków porywistych wiatrów, które wystąpiły w naszym regionie tego dnia. Większość zgłoszeń dotyczyła usunięcia drzew z drogi.
W miejscowości Blunaki ratownicy zabezpieczali złamany słup i zerwane linie.
W miejscowości Górki strażacy usuwali złamane drzewo, które spadło na blaszany garaż. Garaż uległ całkowitemu zniszczeniu.
W miejscowości Piekło zastępy zabezpieczały uszkodzoną blachę na dachu stodoły i garażu.
W Sztumie ratownicy m.in. zabezpieczali uszkodzona blachę na kominie, usuwali gałęzie z jezdni, a także zabezpieczali zerwane linie.
Informacja: mł. ogn. Piotr Spiżewski, Starszy Technik Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznaw