Wykładowi przysłuchiwała się spora grupa zainteresowanych mieszkańców. Była to także okazja do promocji książki - „Archeologiczne zabytki Pomorza”.
Uczestniczący w wykładzie mieli okazję poznać bliżej obiekty opisane w przewodniku, a które znajdują się w okolicy.
- Zachęcam do interesowania się często zapomnianymi pozostałościami z dawnych wieków – polecał Piotr Kalka. - Do takich z całą pewnością należą różnego rodzaju zabytki archeologiczne. Z całą pewnością pomocny w ich poznawaniu jest wydany przez wydawnictwo Region przewodnik pt. Archeologiczne zabytki Pomorza.
Spotkanie z archeologiem zorganizowało Towarzystwo Miłośników Ziemi Sztumskiej.
Poniżej zamieszczamy recenzję książki „Archeologiczne zabytki Pomorza”
Na rynku wydawniczym Pomorza staraniem wydawnictwa Region ukazał się ciekawy przewodnik po zabytkach archeologicznych województwa pomorskiego. Jego autorami są: Piotr Kalka – archeolog oraz Jarosław Ellwart – wydawca i autor wielu przewodników. Autorzy opisują dostępne dla turysty miejsca i obiekty, które według nich szczególnie warto zobaczyć. Należy podkreślić, że przewodnik jest efektem dwuletnich prac połączonych z wyjazdami terenowymi do każdego z opisanych miejsc.
Walorem publikacji jest syntetyczne wprowadzenie czytelnika w postaci przedstawienia najdawniejszych dziejów Pomorza oraz historii pomorskiej archeologii. Jest to niezwykle ważny element, który pozwala na umiejscowienie w odpowiednim kontekście opisywanych w części szczegółowej obiektów. Przewodnik został podzielony na rozdziały, w których przedstawiane są obiekty archeologiczne poszczególnych typów.
Pierwszy dział poświęcony jest cmentarzyskom. Kilkanaście opisywanych obiektów z terenu Kaszub pozwolą zapoznać się ze zwyczajami grzebania dawnych mieszkańców Pomorza. Następnie opisano zlokalizowane w województwie pomorskim kamienne kręgi. Największą grupę obiektów archeologicznych stanowią z kolei grodziska. Autorzy wybrali najciekawsze pozostałości po osadach obronnych, w których zachowały się elementy ziemne, z którymi z pwodzeniem może zapoznać się turysta. Nie zapomniano również o muzeach i skansenach archeologicznych, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem.
W przewodniku znalazły się również obiekty z terenu Powiśla. Autorzy postanowili wybrać grodziska usytuowane w czterech miejscowościach regionu. W powiecie sztumskim znajdują się one w: Kalwie, Starym Mieście i Starym Dzierzgoniu. Natomiast w powiecie kwidzyńskim w miejscowości Klasztorek. Warto też dodać, że grodzisko w Starym Dzierzgoniu jest największym obiektem tego typu opisywanym w przewodniku.
Liczący ponad 200 stron przewodnik zawiera wyłącznie obiekty przebadane przez archeologów, zarówno tych niemieckich, jak i polskich. Dzięki temu autorzy mogli w zarysie przedstawić najważniejsze odkrycia znane wąskiemu gronu naukowców. Walorem przewodnika są aktualne zdjęcia oraz mapki, które pozwolą na łatwiejsze odnalezienie opisywanych obiektów. Należy dodać, że dzięki przystępnemu językowi przewodnik ma walor popularnonaukowy. Można mieć nadzieję, że dzięki niemu mieszkańcy Pomorza, w tym Powiśla będą mogli poznawać często zapomniane miejsca.
Cała recenzja została opublikowana w 26 numerze "Prowincji". W Sztumie książkę można nabyć w sklepiku przy szpitalnym. Z kolei w Kwidzynie w Tabularium.
Krystian Zdziennicki